Policyjne działania „Alkohol i narkotyki”
Dzisiaj, 9 czerwca br. Policja prowadzi ogólnopolskie działania pn. „ALKOHOL i NARKOTYKI”, ukierunkowane na eliminowanie z ruchu drogowego osób będących pod wpływem alkoholu lub w stanie po użyciu środków działających podobnie do alkoholu.
Każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Używki te przede wszystkim zaburzają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości.
Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.
Dlatego, jeżeli wczoraj piłeś alkohol, to dziś nie wsiadaj za kierownicę !!!
W 2017 roku uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali 2 163 wypadki, w których zginęły 273 osoby, a rannych zostało 2 440 osób. Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Z ich winy doszło do 1 603 wypadków, w których zginęło 198 osób, a rannych zostało 1 936 osób. W grupie kierujących będących pod działaniem alkoholu, największe zagrożenie bezpieczeństwa stanowili kierujący samochodami osobowymi, którzy spowodowali 1 097 wypadków tj. 68,4% wypadków spowodowanych przez kierujących pod działaniem alkoholu.
Zapamiętaj !
- jeżeli wybierasz się na imprezę, na której będzie serwowany alkohol zastanów się, czy nie lepiej zostawić samochód w domu,
- nie wyśmiewaj się z niepijących, nie nakłaniaj ich do picia, nie namawiaj kierowców do picia toastów,
- jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości lub zapewnij im nocleg,
- jeśli jesteś pasażerem, nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol, powstrzymaj go żeby nie prowadził pojazdu.
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, w każdej jednostce Policji możemy poddać się takiemu badaniu!
Biuro Ruchu Drogowego KGP