Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za przemyt i "pranie brudnych pieniędzy"

Data publikacji 29.02.2008

6 mln złotych – na takie straty mógł narazić Skarb Państwa Zenon K. Zatrzymany przez stołecznych funkcjonariuszy mężczyzna usłyszał zarzuty za przemyt oraz "pranie pieniędzy" w kwocie ponad 620.000 złotych. Jak ustalili śledczy, 55-latek był organizatorem nielegalnego importu towarów tekstylnych z Chin do Polski. Podczas realizacji policjanci zabezpieczyli podrobioną odzież producentów znanych marek. Przedstawiciele firm oszacowali straty na kwotę ponad 2 mln złotych.

Od wielu miesięcy stołeczni policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzili śledztwo w sprawie uszczuplenia należności celnych przez warszawską firmę zajmującą się obrotem tekstyliami. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że przywożono towar z zagranicy i nie zgłaszano tego faktu w urzędzie celnym. Funkcjonariusze podejrzewali też, że w firmie dochodzi do prania brudnych pieniędzy. Przyglądali się więc uważnie działalności spółki. Gdy mieli już zebrany materiał, przystąpili do realizacji.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą, wspólnie z funkcjonariuszami warszawskiego CBŚ oraz przedstawicielami Urzędu Kontroli Skarbowej, weszli jednocześnie do kilkunastu mieszkań, biur, sklepów, magazynów i siedzib kilkunastu spółek w Warszawie i okolicach. Podczas przeszukania zabezpieczyli dokumentację świadczącą o nielegalnym imporcie towarów tekstylnych do Polski z Chin. Znaleziono także dokumenty świadczące o prowadzeniu podwójnej księgowości (tej rzeczywistej o wiele wyższej oraz tej na potrzeby organów podatkowych). Zabezpieczono też znaczne ilości towarów oznaczonych bezprawnie zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych producentów odzieży, które miały zostać wprowadzone na rynek. Przedstawiciele firm oszacowali swoje straty na około 2 mln złotych. Zabezpieczony towar trafił do policyjnych magazynów. Na policyjny parking trafiły również dwa samochody dostawcze, jeden służący do przechowywania nielegalnego towaru, a drugi na poczet przyszłych kar.

Podczas realizacji zatrzymany został główny organizator przestępczego procederu – 55-letni Zenon K. Mężczyzna usłyszał już zarzuty przemytu, w wyniku którego Skarb Państwa poniósł straty w wysokości około 6 mln złotych oraz zarzut „prania brudnych pieniędzy” w kwocie ponad 620.000 złotych. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 12 lat więzienia. Po ogłoszeniu zarzutów podejrzany został zwolniony za poręczeniem majątkowym w kwocie 200.000 złotych.

Podczas przeprowadzonych przeszukań przedstawiciele UKS wręczyli kilku firmom decyzje o wszczęciu kontroli podatkowych. Niewykluczone, że na podstawie zebranego materiału oraz wyników z kontroli zostaną przedstawione zarzuty z kodeksu karnego skarbowego i ustawy – prawo własności przemysłowej - kolejnym osobom.

Jest to kolejny cios wymierzony w handlarzy podróbek w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu w centrum handlowym pod Warszawą zabezpieczono towar warty ponad 1.000.000 złotych. Nie jest to koniec działań na tym terenie. Policjanci zapowiadają, że teren ten będzie bacznie monitorowany.

Powrót na górę strony