Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką

Data publikacji 11.06.2018

Dzisiaj, Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką w ogrodach Pałacu Prezydenckiego spędzili poniedziałkowe południe z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych na pikniku „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”. Najmłodsi mogli wziąć udział w pokazach prezentujących zasady dobrych zachowań w sytuacjach zagrożenia. W spotkaniu polską Policję reprezentował Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Byli też obecni przedstawiciele innych służb m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), Żandarmerii Wojskowej. „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” to coroczna inicjatywa Biura Bezpieczeństwa Narodowego skierowana do dzieci w wieku od 6 do 10 lat.

Zarówno Prezydent, jak i Pierwsza Dama zwracali uwagę na to, jak ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z numeru alarmowego 112. -Ten numer jest po, to żeby zapobiegać niebezpieczeństwu, żeby ratować - mówił Andrzej Duda.

W czasie spotkania Prezydent wręczył Medal za Ofiarność i Odwagę młodemu bohaterowi - Adrianowi Grodzkiemu, uczniowi Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Sycewicach (gm. Kobylnica, woj. pomorskie). W marcu ubiegłego roku Adrian uratował życie swojemu rówieśnikowi, pod którym załamał się lód. Pomocy udzielił bardzo roztropnie i profesjonalnie: położył się na kruchym lodzie i, trzymając się krzaków, podał tonącemu koledze dużą gałąź, przy pomocy której możliwe było wyciągniecie chłopca z wody.

- Bohaterskość Adriana polega nie tylko na tym, że uratował życie swojemu koledze, ale że zrobił to w sposób niezwykle mądry, roztropny i dla siebie bezpieczny - mówił Prezydent w trakcie wystąpienia. Andrzej Duda zauważył, że Adrian „uratował koledze życie, a sam, w zasadzie, nie był w zagrożeniu”. - To jest niezwykle ważne, by w sytuacjach trudnych zachować zimną krew do końca - dodał Prezydent.

Pierwsza Dama zaznaczyła z kolei, że podczas tegorocznego pikniku największy nacisk położony jest na zapoznanie dzieci z zasadami odpowiedzialnego i prawidłowego korzystania z numerów alarmowych, zwłaszcza z numeru 112. - To bardzo ważne, byście wiedzieli, w jakich sytuacjach wybrać numer alarmowy, by skutecznie wezwać pomoc - mówiła Pierwsza Dama, zwracając się do zgromadzonych gości. Dodała, że trzeba pamiętać również o tym, by nie nadużywać tego numeru, a zwłaszcza nie wybierać go dla zabawy lub niemądrego żartu. - W sytuacjach niebezpieczeństwa każda minuta jest na wagę złota - przestrzegała Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama podziękowała także przedstawicielom wszystkich służb i organizacji, którzy postanowili włączyć się w to wydarzenie. - Jest to bardzo dobra okazja, by podziękować za Państwa pełną ofiarności i poświęcenia pracę na co dzień - mówiła Pierwsza Dama, dodając, że szczególne wyrazy uznania kieruje do tych, którzy, poza pracą, znajdują również czas na działalność edukacyjną. 

Para Prezydencka życzyła młodym uczestnikom spotkania udanych i bezpiecznych wakacji. Dzieci z kolei, wraz z zespołem Śpiewające Brzdące, zaśpiewały dla Prezydenta i jego Małżonki piosenkę o numerze alarmowym 112.

W trakcie całego pikniku swoją wiedzą z najmłodszymi dzielili się przedstawiciele formacji, instytucji i służb ratowniczych, którzy zaprezentowali m.in. zasady poruszania się pieszych i rowerzystów, techniki udzielania pierwszej pomocy oraz ratownictwa drogowego.

W spotkaniu polską Policję reprezentował Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. W wydarzeniu tym brali udział również przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), Żandarmerii Wojskowej, 2. Mazowieckiego Pułku Saperów, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Straży Ochrony Kolei, Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

„Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” to coroczna inicjatywa Biura Bezpieczeństwa Narodowego skierowana do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. W tegorocznej edycji wzięło udział około 420 dzieci z warszawskich i podwarszawskich szkół i przedszkoli.

źródło: prezydent.pl

zdjęcia: Gabinet KGP

 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
 • Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką
Powrót na górę strony