Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podawali się za policjanta. Funkcjonariusze zatrzymali oszustów

Krakowscy policjanci zatrzymali 35-letniego oszusta, który wyłudził 90 tys. zł metodą na policjanta CBŚP. Również poznańscy funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który działał na szkodę starszych osób. Podając się za fałszywego policjanta, dzwonił do seniorów i pod pretekstem wzięcia udziału w tajnej akcji odbierał od nich pieniądze. Mundurowi ustali, że mężczyzna w ciągu jednego miesiąca dopuścił się czterech podobnych przestępstw. Teraz za swoje czyny odpowie przed sądem.

28 listopada 2017 r. w jednym z krakowskich mieszkań zadzwonił telefon. Słuchawkę podniosła 80-letnia kobieta. Jej rozmówca podał się za policjanta CBŚP, prowadzącego tajną akcję, mającą na celu ochronę środków pieniężnych zgromadzonych na jej rachunku bankowym. Kobieta uwierzyła w usłyszaną wersję i zdecydowana na współpracę z w/wym przedstawicielem organów ścigania, wykonywała wydawane jej polecenia. I tak zgodnie z wytycznymi mężczyzny, udała się do placówki finansowej, gdzie uzyskała dostęp internetowy do swojego konta, wpisując do kontaktów numer telefonu oraz adres mailowy uprzednio podane przez rozmówcę. Kolejny krok należał już do sprawcy, który z konta seniorki zlecił wykonanie dwóch przelewów  na łączną kwotę 150 tys. zł na zagraniczne rachunki.

Po rozmowie z rodzina zaniepokojona seniorka powiadomiła  jednak policję. Kryminalni z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie błyskawicznie podjęli czynności w tej sprawie doprowadzając do anulowania jednej z transakcji i odzyskując  części pieniędzy. Kilkumiesięczne dochodzenie  doprowadziło do wytypowania i zatrzymania w Warszawie 35-letniego (mieszkańca stolicy) podejrzanego o popełnienie tego przestępstwa.

W ubiegłym tygodniu, 5 czerwca br. mężczyzna usłyszał zarzut wyłudzenia od 80-latki kwoty 150 tys. zł za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

***

W ubiegłym tygodniu, 4 czerwca br. policjanci otrzymali zgłoszenie od obywatela o tym, że młody mężczyzna w rejonie poznańskich Jeżyc odbiera kopertę od starszego pana. W związku z podejrzeniem, że być może jest to oszust, który próbuje wyłudzić od starszego mężczyzny pieniądze, obywatel zadzwonił na Policję. W międzyczasie wspólnie z innym przechodniem zainteresowali się tą sytuacją, co spowodowało, że młody mężczyzna zaczął się zachowywać nerwowo. Widząc takie zachowanie obywatele ujęli mężczyznę i natychmiast przekazali go patrolowi Policji, który chwilę po zgłoszeniu był już na miejscu.

W trakcie kontroli policjanci znaleźli przy mężczyźnie kopertę, a w niej znaczną ilość gotówki, którą chwilę wcześniej 35-latek otrzymał od seniora. Mężczyzna został zatrzymany.

Ponadto policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu ustalili, że w maju br. ten sam mężczyzna dokonał trzech podobnych przestępstw. Pierwsze dwa zdarzenia miały miejsce również na terenie poznańskich Jeżyc. Tam 4 i 14 maja br. poznaniak będąc w stałym kontakcie telefonicznym ze starszymi osobami, wyłudził od nich pieniądze w kwocie 10 i 20 tys. zł.

Kobiety były przekonane, że biorą udział w tajnej policyjnej akcji i zgodnie ze wskazówkami oszusta pozostawiły gotówkę w jednym przypadku na chodniku przy żywopłocie w drugim na podwórku jednej z posesji. Zanim zdążyły się zorientować, że zostały oszukane, mężczyzna odebrał pozostawione przesyłki.

Następne zdarzenie miało miejsce 21 maja br. Tam mężczyzna działając w ten sam sposób zabrał od mieszkanki poznańskiego Grunwaldu kopertę z zawartością gotówki w kwocie 35 tys. zł. Kobieta wyrzuciła paczkę przez okno.

Na szczęście, w ubiegły poniedziałek 4 czerwca br. czujność, odpowiednia reakcja obywateli i skuteczność policjantów spowodowały, że oszust został zatrzymany na „gorącym uczynku” popełniania kolejnego przestępstwa. Kryminalni ustalili, że mężczyzna nie działał sam. On sam pełnił funkcje „odbieraka”. Zabierał pieniądze od poszkodowanych i przekazywał dalej swoim pośrednikom.

Za swoje zachowanie mężczyzna odpowie przed sądem. Policji będą ustalać kolejne osoby zamieszane w ten przestępczy proceder.

Policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich osób, aby nie przekazywały pieniędzy. Osoba, która dzwoni i podaje się za policjanta prosząc o gotówkę to oszust!!! W tym przypadku należy natychmiast skontaktować się z Policją pod numerem alarmowym 997.

(KWP w Krakowie, KWP w Poznaniu / ig)

Opis filmu: Mundurowi zatrzymali oszusta, który działał metodą „na policjanta” - video

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.58 MB)

Powrót na górę strony