Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani kolejni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej

Data publikacji 14.06.2018

Policjanci z wrocławskiej komendy wojewódzkiej zajmujący się na co dzień zwalczaniem cyberprzestępstw kolejny raz uderzyli w grupę przestępczą zajmującą się oszustwami na szkodę - jak się szacuje - ponad 2 tysięcy osób z terenu całego kraju oraz jednego z portali aukcyjnych, gdzie łączne straty szacowane są na ponad półtora miliona złotych. Funkcjonariusze, w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu, zatrzymali kolejne dwie osoby - kobietę i mężczyznę.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali kolejne osoby podejrzane o udział w grupie zajmującej się na szeroką skalę oszustwami za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych.

Jak wynika z ustaleń przeprowadzonych w tej sprawie, sprawcy działający w grupie, pod przykrywką stworzonej przez siebie specjalnie w tym celu sieci firm oferowali różnego rodzaju artykuły. Oszuści bardzo dużo uwagi i środków poświęcili na działania marketingowe związane między innymi z pozycjonowaniem założonych przez siebie firm w internecie, by wyróżnić się i uwiarygodnić w oczach potencjalnych nabywców oferowanych artykułów. Podmioty gospodarcze zakładane były na werbowanych do tego celu tzw. "słupów". Funkcjonowały one pod polskimi nazwami, jednak ich oficjalne siedziby mieściły się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na terenie Wielkiej Brytanii. Wśród oferowanych za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych produktów było obuwie, odzież oraz artykuły elektroniczne.

Zainteresowani zakupem artykułów klienci przelewali pieniądze na poczet transakcji. Osoby zainteresowane artykułami nie mogły skorzystać z opcji kupna za pobraniem, a czas oczekiwania na rzecz, za którą już zapłacili miał wynosić do 30 dni roboczych. Ostatecznie nie otrzymywali oni ani zamówionego towaru, ani zwrotu pieniędzy. W ten sposób oszukanych zostało - jak się szacuje - ponad 2 tysiące osób z terenu całego kraju. Swoim działaniem sprawcy spowodowali straty na szkodę klientów oraz portalu aukcyjnego, szacowane łącznie na ponad półtora miliona złotych.

Ostatnie zatrzymane w tej sprawie osoby to 41-letnia mieszkanka województwa śląskiego i 26 - letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego. Oboje usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami na szeroką skalę. Do chwili obecnej w tej sprawie policjanci zatrzymali łącznie 4 osoby. Niewykluczone są też dalsze zatrzymania.

Osobom biorącym udział w grupie przestępczej zajmującej się oszustwami grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

Powrót na górę strony