Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszyła kampania edukacyjna pn. „Domowa Apteczka – Tylko Bezpieczna”

Data publikacji 14.06.2018

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji zainaugurowali dzisiaj kampanię społeczną pn. „Domowa Apteczka – Tylko Bezpieczna”. W Miejskim Przedszkolu nr 100 w Warszawie przy ulicy Częstochowskej 16/18 w Warszawie uświadamiali rodzicom, którzy odprowadzali do przedszkola swoje pociechy, jak ważne są kwestie związane z prawidłowym przechowywaniem i dawkowaniem leków. Partnerami społecznymi akcji są: firma Polpharma, Fundacja Wsparcia Policjantów, Stowarzyszenie Stop Nielegalnym Farmaceutykom. Za konsultację merytoryczną projektu odpowiadali pracownicy Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kampania potrwa do końca tego roku.

Polska jest szóstym, co do wielkości rynkiem zbytu leków w Europie. Od wielu lat notowany jest wzrost popytu na farmaceutyki, którymi często leczymy się sami, kupując je w aptece bez recepty. Dosyć powszechne jest także zjawisko wykorzystywania przeterminowanych leków, w tym antybiotyków, zaordynowanych nam uprzednio przez lekarza, które przechowujemy w domowych apteczkach. Problem nieodpowiedniego stosowania leków istnieje dzisiaj w wielu krajach rozwiniętych i nie omija również wielkich polskich aglomeracji miejskich w tym m.st. Warszawy.

W związku z powyższym, wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, ale i zagrożeniom, Wydział Prewencji KSP, chce zawrócić uwagę osób dorosłych na bezpieczne stosowanie leków, ze szczególnym uwzględnieniem podawania ich dzieciom – stąd dzisiejsza wizyta w ochockim przedszkolu.

Działania stołecznych policjantów zajmujących się zagadnieniami profilaktyki społecznej oraz wspierających ich parterów społecznych mają na celu uświadomienie społeczeństwu zasad bezpiecznego stosowania i przechowywania leków, ograniczenie stosowania leków pochodzących z nielegalnych źródeł, uwrażliwienie pacjentów na możliwość występowania działań niepożądanych związanych z terapią oraz uświadomienie zagrożeń wynikających z interakcji leków z niektórymi produktami spożywczymi.

Na dzisiejszym spotkaniu policjanci rozdawali dzieciom oraz ich opiekunom ulotki, zawieszki odblaskowe w kształcie domu, przypominające o bezpiecznych zachowaniach w miejscu zamieszkana oraz kasetki do precyzyjnego dawkowania i przechowywania leków. Prezentowali plakaty dedykowane akcji. Każdy przedszkolak miał również okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle kolorowej fotościanki z maskotką stołecznej policji sierżantem Borsukiem związanej z akcją.

Kom. Karolina Karwowska podczas spotkania inaugurującego akcję apelowała „pamiętajmy  o bezpiecznych zachowaniach, troszczmy się o zdrowie i jakość życia swojego i osób nam najbliższych. Przestrzegajmy podstawowych zasad związanych ze stosowaniem i przechowywaniem leków.”

mbr

foto mł. asp. Marta Dymek

Powrót na górę strony