Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

25 lat NSZZ Funkcjonariuszy MO

Data publikacji 10.04.2006

Komenda Główna Policji włączy się w organizację uroczystości 25 rocznicy powstania NSZZ Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. – Chciałbym aby osoby, które ze względu na przynależność do Związku były szykanowane, doznały choćby moralnego, zadośćuczynienia – powiedział Komendant Główny Policji Marek Bieńkowski na spotkaniu z założycielami związku.

- Policja nie wzięła się znikąd. Tak jak po 1989 r. policjanci łapią przestępców, tak przed 1989 r. robili to milicjanci. W 1981 r. byli wśród funkcjonariuszy MO tacy, którzy chcieli dołączyć do społeczeństwa bo wiedzieli, że stając poza nim przestają być społeczeństwu potrzebni – przypomnieli założyciele NSZZ FMO.

Ich zdaniem wydarzenia czerwca 1981 r. kiedy powstawał Związek są dziś mało znane, dlatego zwrócili się do Komendanta Głównego Policji o pomoc w organizacji obchodów, które staną się także okazją do przypomnienia wydarzeń i bohaterów tamtych dni.

Komendant Główny Policji poinformował gości o swoich inicjatywach, których celem będzie przywrócenie Policji jej tożsamości. Jego zdaniem Policja musi sobie spokojnie i obiektywnie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Dotyczy to zarówno okresu międzywojennego, okresu II Wojny Światowej jak i czasów do 1989 r.

- Dlatego m.in. podjąłem decyzję o włączeniu do programu szkolenia policjantów elementów, które pozwolą im poznać historię formacji do której wstąpili – podkreślił komendant główny.

Powrót na górę strony