Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Próbował przekupić urzędnika samorządowego

Data publikacji 29.02.2008

Aby przyśpieszyć załatwienie sprawy, petent poparł swój wniosek łapówką w wysokości 10 tys. zł. Uczciwy urzędnik o próbie przekupstwa powiadomił Policję, a funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego.

W połowie lutego do jednego z urzędów gmin w powiecie krośnieńskim wpłynął wniosek od mieszkańca powiatu sanockiego o wyrażenie zgody na sprzedaż lub wydzierżawienie gruntu na inwestycję.

26 lutego petent osobiście zgłosił się w urzędzie. W rozmowie z urzędnikiem, mającym wpływ na rozpatrzenie sprawy, mężczyzna zaproponował, że pozostawi kasetę video z nagraniem, dotyczącym planowanej inwestycji. Interesant uzgodnił z urzędnikiem, że po kilku dniach skontaktuje się z nim, aby dowiedzieć się o dalszym biegu sprawy, po czym wyszedł, zostawiając w gabinecie plastikowe etui na kasetę VHS.

Kiedy pracownik urzędu otworzył pudełko, zamiast rzekomej kasety, dostrzegł w środku plik banknotów o nominałach 100 zł i 50 zł, w sumie 10 tys. zł. O próbie przekupstwa urzędnik natychmiast zawiadomił przełożonego i Policję.

Efektem pracy funkcjonariuszy z Sekcji do Walki z Przestępstwami Gospodarczymi KMP w Krośnie, wspieranych przez policjantów w komisariacie w Rymanowie było zebranie i zabezpieczenie dowodów przestępstwa oraz zatrzymanie nieuczciwego interesanta, którym okazał się 56-letni mieszkaniec powiatu sanockiego.

Mężczyźnie postawiono zarzut udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji. Podczas przesłuchania podejrzany skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze, której wymiar ustalono na 2 lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat oraz przepadek przedmiotu przestępstwa, tj. pieniędzy w kwocie 10 tys. zł.

Karę tę musi jeszcze zaakceptować sąd. Do tego czasu podejrzany nie może opuszczać kraju i ma wpłacić poręczenie majątkowe w wysokości 2 tys. zł.
Powrót na górę strony