Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O bezpieczeństwie i historii policji z bydgoskimi harcerzami

W niedzielę (17.06.2018) w Ośrodku ZHP "Pólko" k. Koronowa odbyło się spotkanie edukacyjne w ramach Zlotu Harcerskiego drużyn z powiatu bydgoskiego z policjantami z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy. Spotkanie związane było z ogólnopolską kampanią MSWiA pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo na wodą". W zajęciach wzięło udział 250 harcerzy wraz z opiekunami.

Podczas zajęć sierz. sztab. Rafał Wohlfeil przeprowadził pogadanki edukacyjne dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich, a starszą młodzież przestrzegł przed "dopalaczami". Informował o wpływie środków odurzających na organizm. Policjant omówił także zagrożenia, jakie młodzi ludzie mogą napotkać za pośrednictwem Internetu.

Oczywiście temat wakacji był tematem przewodnim spotkań z harcerzami. Zagadnienie bezpieczeństwa nad wodą, jak zawsze omówili policyjni "wodniacy", którzy już od 15 czerwca stacjonują w placówce policyjnej nad Zalewem Koronowskim.

Niewątpliwą atrakcją zajęć okazały się "Alkogogle", które po założeniu symulowały postrzeganie rzeczywistości będąc pod wpływem alkoholu. Zarówno starsi harcerze, jak i ich opiekunowie bardzo uważnie pokonywali slalom korzystając z gogli. Pokaz ten miał uświadomić młodym ludziom, że alkohol ma duży wpływ na organizm i przez brawurę może dojść do wielu tragedii.

Policyjni "wodniacy" - sierż. sztab. Marcin Czyż wraz z st. post. Mateuszem Maszudzińskim zademonstrowali dzieciakom sprzęt będący na wyposażeniu policyjnej łodzi motorowej, służący do ratowania życia, w szczególności osób tonących. Policjanci przypomnieli o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz zakazie korzystania z tzw. dzikich kąpielisk. Nie zabrakło także ostrzeżeń i przykładów z życia wziętych na temat wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Funkcjonariusze przypomnieli również numery telefonów alarmowych do poszczególnych służb ratunkowych. Policjanci mieli okazję pokazać dzieciakom kawałek historii Policji dzięki przedstawicielom z Grupy Rekonstrukcyjnej z Bydgoszczy, którzy zademonstrowali umundurowanie Józefa Piłsudzkiego, który był min. naczelnym wodzem Polski oraz umundurowanie policjanta z 1919 r. Porównując umundurowanie dzieciaki przyznały, że współcześni policjanci muszą posiadać przy sobie o wiele więcej środków przymusu bezpośredniego i na pewno mają bardzo dużo sprzętu służącego do ratowania życia ludzkiego. Omówienie nawet kilku elementów historii Polskiej Policji pokazało młodym ludziom, jak Policja się zmieniła.

Na miejscu nie mogło zabraknąć też przewodników psów służbowych - st. asp. Krzysztofa Dąbrowskiego i st. asp. Piotra Weyny oraz ich czteronożnych partnerów. Atrakcją dla dzieci był pokaz umiejętności oraz tresury psa pracującego w Policji. Mundurowi zademonstrowali zasady posłuszeństwa swoich podopiecznych i opowiedzieli o specyfice swojej służby z czworonogiem. Dzieci zostały także uczulone na unikanie kontaktu z psami, których nie znają.

Podczas spotkania policjanci uświadamiali harcerzy, jak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabawy nad wodą, czy w kontakcie z psem. Warto zauważyć, że podczas prowadzonych zajęć dzieciaki wykazywały się dużym zaangażowaniem, zadawały mnóstwo ciekawych pytań, na które wyczerpująco odpowiadali funkcjonariusze.

(KWP w Bydgoszczy / po)

  • O bezpieczeństwie i historii policji z bydgoskimi harcerzami
  • O bezpieczeństwie i historii policji z bydgoskimi harcerzami
  • O bezpieczeństwie i historii policji z bydgoskimi harcerzami
  • O bezpieczeństwie i historii policji z bydgoskimi harcerzami
Powrót na górę strony