Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymanie w sprawie potężnych wyłudzeń VAT-u

Data publikacji 21.06.2018

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Łodzi zatrzymali kolejną osobę do sprawy wyłudzeń nienależnych zwrotów podatku VAT. Dotychczas zarzuty usłyszało już blisko 49 osób. Działalność grupy mogła narazić skarb państwa na straty sięgające blisko 40 milionów złotych.

Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że grupa działała w różnym składzie osobowym od początku 2014 roku do końca 2017 roku, głównie na terenie trzech województw: łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Funkcjonariusze ustalili, że główną metodą działania sprawców było za pomocą podmiotów gospodarczych wystawianie pomiędzy sobą fikcyjnych faktur VAT dotyczących rzekomego handlu odzieżą. W rzeczywistości przedsiębiorcy nie mieli pokrycia na te faktury w postaci towaru lub wystawiali dokumenty poświadczające wyższą wartość towaru niż ta, którą faktycznie stanowił.

Do pierwszych zatrzymań w sprawie doszło w czerwcu 2016 roku. Od tamtej pory w rękach funkcjonariuszy znalazło się już 49 podejrzanych, z których 13 zostało tymczasowo aresztowanych. Są to osoby w wieku od 27 do 64 lat, wśród których jest pięciu obywateli narodowości tureckiej oraz 5 wietnamskiej. Zatrzymany 20 czerwca 2018 roku mężczyzna ma 31 lat. Jest to mieszkaniec województwa wielkopolskiego. Na bazie obszernego materiału dowodowego prokurator przedstawił podejrzanemu zarzut prania pieniędzy w wysokości ponad 9 milionów złotych. Za tego rodzaju działalność grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony