Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili dotację na budowę gminnego targowiska, zarzuty usłyszało 7 osób

Data publikacji 22.06.2018

7 osób usłyszało zarzuty związane z nieprawidłowościami przy budowie targowiska gminnego w Żołyni. Wśród podejrzanych są urzędnicy gminy oraz przedstawiciele głównego wykonawcy. Śledztwo w sprawie wyłudzenia blisko milionowej dotacji prowadzą policjanci z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Rzeszowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników gminy Żołynia prowadzili policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Sprawdzali informację o tym, że w 2015 r., przy budowie targowiska gminnego w Żołyni, doszło do sporych nieprawidłowości.

Jak ustalono, budowa targowiska nie została wykonana w terminie określonym w umowie, pomimo tego w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie przedłożono dokumenty, z których wynikało, że inwestycja została zakończona. Na podstawie dokumentów, w których poświadczono nieprawdę, gmina uzyskała na ten cel blisko milionową dotację ze środków Unii Europejskiej. W trakcie czynności ustalono również, że główny wykonawca oszukał firmy podwykonawcze realizujące roboty budowlane, nie wypłacając im należności w łącznej kwocie ponad 500 tysięcy.

Zgromadzono dowody na to, że w opisany proceder zaangażowani byli również urzędnicy gminy oraz osoby powiązane z głównym wykonawcą. W sprawie, na polecenie prokuratora, zatrzymano 7 osób, z którymi od 19 do 20 czerwca wykonano czynności procesowe. Urzędnicy będą odpowiadać między innymi za poświadczenie nieprawdy w dokumentach i posłużenie się nimi, w celu uzyskania dotacji, a także za niedopełnienie obowiązków oraz przekroczenie uprawnień. Natomiast przedstawiciele wykonawcy odpowiedzą również za oszustwo.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w kwotach od 4 do 15 tysięcy złotych. 

Powrót na górę strony