Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zlikwidowali 8 upraw i zabezpieczyli ponad 300 krzaków marihuany

Data publikacji 25.06.2018

Drobiazgowa praca operacyjna mrągowskich policjantów przyniosła efekty w postaci zlokalizowania i likwidacji nielegalnych upraw marihuany. Na ośmiu plantacjach zabezpieczyli ponad 300 krzaków marihuany. Kryminalni zatrzymali także mężczyznę podejrzanego o ten nielegalny proceder. Za uprawę zabronionych środków odurzających grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kryminalni z Mrągowa dzięki drobiazgowym czynnościom ustalili, że na terenie gmin Mrągowo i Piecki, w kompleksach leśnych, uprawiane są krzaki konopi indyjskich. Mimo tego, że uprawy zabezpieczone były bardzo dobrze przed dostępem osób trzecich sprzętem audiowizualnym, funkcjonariusze, jak po nitce do kłębka, odnaleźli najpierw pierwszą plantację, a po niej kolejnych siedem.

W tym samym czasie policjanci ustalili również podejrzanego, który prowadził i doglądał nielegalne uprawy. W efekcie drobiazgowych czynności 30-latek trafił do policyjnego aresztu, a 312 sztuk nielegalnych krzaków w różnych fazach wzrostu zabezpieczono. Mężczyzna usłyszał zarzuty naruszenia art. 63 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a w piątek Sąd Rejonowy w Mrągowie zastosował wobec niego policyjny dozór i poręczenie majątkowe. Za popełnienie tego przestępstwa mężczyźnie może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Obecnie policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy, w tym ustalają źródło pochodzenia zabezpieczonych środków odurzających i ich przeznaczenie.

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii w art. 63. mówi, że kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste. Jeżeli uprawa może dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

(KWP w Olsztynie / kp)

 

Powrót na górę strony