Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Reaguj, kiedy widzisz niepokojące sytuacje

Data publikacji 25.06.2018

Widzisz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może chciałbyś nas poinformować o tym, że młodzież kąpie się w miejscach niestrzeżonych? Przypominamy, że będąc świadkiem niepokojących sytuacji możesz skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie dające każdemu obywatelowi możliwość wpłynięcia na bezpieczeństwo w swoim rejonie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od blisko 2 lat działa w całej Polsce. Narzędzie sprawdza się jako dobry komunikator między społeczeństwem, a Policją. Mieszkańcy chętnie z niej korzystają i nanoszą na mapę zagrożenia, które później są weryfikowane przez mundurowych. Zgłoszenie są przede wszystkim sprawdzane przez dzielnicowych. To policjanci pierwszego kontaktu, którzy najlepiej znają swoje rejony i reagują na nieakceptowane społecznie zachowania. Zgłaszane zagrożenia na drogach są natomiast sprawdzane przez mundurowych z ruchu drogowego.

Od początku 2018 roku na KMZB odnotowaliśmy już ponad 500 zgłoszeń, które dotyczą różnych niepokojących sytuacji. Z tego zaś ponad 60 % zostało potwierdzonych. Mieszkańcy naszego regionu najczęściej zgłaszają spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Odnotowujemy również nieprawidłowe parkowanie i niszczenie zieleni poprzez stawianie na niej samochodów. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów, a kiedy potwierdzamy je, wyciągamy konsekwencje prawne.

Z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństw korzystają zarówno mieszkańcy samego Brzegu jak i podmiejskich gmin. Czujni obywatele informują nas gdzie kierowcy łamią przepisy i przekraczają prędkość. My zaś patrolujemy te miejsca i miernikami kontrolujemy prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Nie ma pobłażania dla tych nieodpowiedzialnych, którzy poprzez brawurę i prędkość stwarzają zagrożenie na drodze.

Zachęcamy do korzystania z KMZB tutaj https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html. Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego, zareaguj i zgłoś to na mapie. Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.

(KWP w Opolu / mw)

  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Powrót na górę strony