Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji

Data publikacji 27.06.2018

26 czerwca 2018 roku na terenie OPP w Łodzi zakończyły się eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji organizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W rywalizacji wzięło udział 24 przewodników z psami służbowymi kategorii patrolowo-tropiącej z jednostek województwa łódzkiego.

 

Przewodnicy zmierzyli się w I etapie konkurencji takich jak:

- ogólne posłuszeństwo psa

- pokonywanie przeszkód

- praca węchowa ( podjęcie tropu śladu człowieka)

- pościg bez kagańca za osobą

- czołowy atak na pozoranta

- obrona przewodnika podczas konwoju

- przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby

II etap eliminacji objął  test wiedzy z zakresu kynologii oraz sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym. 

 Po podsumowaniu wyników spośród  uczestników zostało wyłonionych trzech najlepszych, z których dwóch będzie reprezentowało województwo łódzkie na XVIII Mistrzostwach kynologicznych w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, które odbędą się w dniach 4-7 września 2018 roku.

Zwycięzcami zostali:

 

1. asp. Piotr Cichosz  pies  Id  – KPP Zgierz

2.  st. sierż. Barbara Przydacz  z psem  Gabano - KPP Bełchatowa

3. mł. asp. Sebastian Kabalec z psem Jarząb – KPP Wieluń

 

Na terenie województwa służą 62 psy służbowe. 42 z nich to czworonogi  pracujące w  kategorii patrolowej, tropiącej i patrolowo- tropiącej. Pozostałe 20 psów to specjaliści od wyszukiwania zapachów narkotyków oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Szkolenie psów służbowych odbywa się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach i trwa około 5 -cy w zależności od kategorii psa. Czworonogi  do tresury kwalifikuje się bez względu na płeć. Muszą to być psy  w wieku od 1 roku do dwóch lat, o budowie i szacie zgodnej z wzorcem rasy. Najczęściej rekrutowane do służby rasy to: owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinois, labrador, jack russel terier, cocer spaniel, nowofunlandy, rotwailery...

Pies musi być zdrowy (posiadać aktualne zaświadczenie  o szczepieniu przeciwko wściekliźnie).

Pies powinien wykazywać się  predyspozycjami takimi jak: aportowanie przedmiotu, brak reakcji na strzał i hałas. Powinien być  samodzielny i czujny, bronić swojego opiekuna oraz mieć  popęd do ścigania osoby uciekającej.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.52 MB)

Powrót na górę strony