Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wojewódzki finał konkursu "Dzielnicowy Roku 2018"

Data publikacji 27.06.2018

Nazywany jest policjantem pierwszego kontaktu. Jest ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. Wczoraj wojewódzki finał konkursu wyłonił najlepszego dzielnicowego na Podkarpaciu. Rywalizację, w której udział wzięło 42 dzielnicowych wygrała st. sierż. Paulina Zielińska z Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie. Najlepszym kierownikiem dzielnicowych została st. asp. Bożena Jarosz z komendy w Nisku.

Wczoraj na terenie Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, odbył się finał Wojewódzkich Eliminacji do XI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych "Dzielnicowy Roku". Na początek, uczestnicy musieli rozwiązać pisemny test z wiedzy policyjnej. Obejmował on m.in. tematykę zapobiegania przemocy w rodzinie, przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej, a także wiele innych zagadnień z zakresu działania policjantów służby prewencyjnej ukierunkowanej na profilaktykę społeczną i prewencję kryminalną.

W kolejnym etapie zmagań, funkcjonariusze musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi podczas specjalnie zaaranżowanych scenek. Zadaniem dzielnicowego było przyjęcie interesanta, który miał problem z sąsiadem, notorycznie zastawiającym mu wjazd do posesji. Dzielnicowy musiał zakwalifikować prawnie sytuację i udzielić interesantowi instrukcji co do rozstrzygnięcia sprawy, z którą się zgłosił.    

Komisja konkursowa oceniała znajomość zagadnień prewencji, prawa i psychologii. Szczególnie ważne były m.in. aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, stworzenie przyjaznej atmosfery dla osoby zgłaszającej swoje problemy i wskazywanie możliwych rozwiązań.
O miano najlepszego policjanta dzielnicowego na Podkarpaciu rywalizowali funkcjonariusze, którzy zajęli I i II miejsce w eliminacjach powiatowych, wśród nich były 4 policjantki i 38 policjantów. Po podsumowaniu punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach, najlepszym dzielnicowym na Podkarpaciu okazała się st. sierż. Paulina Zielińska z Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie, na co dzień pełniąca służbę w Posterunku Policji we Frysztaku. Drugie miejsce zajął st. sierż. Maciej Buryło z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, pełniący służbę w Rewirze Dzielnicowych Komisariatu Policji w Trzebownisku. To oni będą reprezentować Podkarpacie w ogólnopolskim finale konkursu, który odbędzie się od 23 do 26 października br. w Szkole Policji w Katowicach.

Trzecie miejsce zajął st. sierż. Konrad Janusz z Rewiru Dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

W tym roku, w ramach turnieju "Dzielnicowy Roku 2018", odbył się również konkurs na najlepszego kierownika Rewiru Dzielnicowych. Rywalizujący ze sobą kierownicy musieli rozwiązać policyjny test wiedzy ogólnej, który wyłonił trzech najlepszych. Pierwsze miejsce zdobyła st. asp. Bożena Jarosz z Komendy Powiatowej Policji w Nisku, która wraz z dzielnicowymi, którzy zajęli I i II miejsce w eliminacjach wojewódzkich konkursu będzie reprezentować podkarpackich policjantów w finale ogólnopolskim.

Drugie miejsce w konkursie kierowników zajął asp. szt. Tomasz Sala z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli, natomiast miejsce trzecie - asp. szt. Waldemar Kruczek z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, na co dzień pracujący w Komisariacie Policji w Tyczynie.

Puchary i dyplomy wręczyli zwycięzcom Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Jerzy Cypryś przewodniczący Sejmiku Województwa oraz Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, mł. insp. Henryk Moskwa. Wszyscy uczestnicy otrzymali też pamiątkowe dyplomy. Organizację wojewódzkiego finału konkursu wspierał NSZZ Policjantów Województwa Podkarpackiego.

W uroczystym zakończeniu finału uczestniczyli:  Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie mł. insp. Wojciech Chmaj, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mł. insp. Piotr Kluz. NSZZ Policjantów reprezentował kom. Sławomir Ptaszyński.

Wojewódzki finał konkursu swoim patronatem objęła Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Przewodniczący Sejmiku Podkarpackiego.

Na Podkarpaciu, w 21 komendach miejskich i powiatowych służbę pełni 470 policjantów dzielnicowych.

 

 • fot. KWP
  fot. KWP
 • fot. KWP
  fot. KWP
 • fot. KWP
  fot. KWP
 • fot. KWP
  fot. KWP
 • fot. KWP
  fot. KWP
 • fot. KWP
  fot. KWP
 • fot. KWP
  fot. KWP
 • fot. KWP
  fot. KWP
 • fot. KWP
  fot. KWP
Powrót na górę strony