Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Puławy: Półtonowa bomba lotnicza wykopana na terenie Puław

Data publikacji 27.06.2018

Prawie cztery godziny trwały działania związane z zabezpieczeniem terenu oraz ewakuacją mieszkańców ulicy Księżnej Izabeli w Puławach. Było to związane z wykopaniem przez robotników na budowie półtonowej bomby lotniczej. Strefa zagrożenia została określona na półtora kilometra, zamknięto główne ulice miasta, policjanci dbali o bezpieczeństwo mieszkańców oraz przyjezdnych. Teren jest już bezpieczny, bomba została zabezpieczona przez saperów i przewieziona na poligon.

Zgłoszenie o wykopaniu niewybuchu wpłynęło do puławskiej komendy około 9:30.  Jak określił policyjny pirotechnik, znaleziony materiał wybuchowy to bomba lotnicza o wadze 500 kg. Powiadomiono saperów 34 Patrolu Rozminowania z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo – Mostowego, którzy potwierdzili, że wykopano bombę lotniczą z okresu II Wojny Światowej.

Należy pamiętać, że wszystkie tego typu znaleziska są śmiertelnie niebezpieczne i za każdym razem należy zachować ostrożność oraz zadbać o bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu zagrożenia. Powołany został sztab kryzysowy, w skład którego weszli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Puławach, Straż Pożarna, przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta w Puławach.

W promieniu półtora kilometra od miejsca znalezienia bomby wyznaczono strefę zagrożenia. Zamknięto drogi dojazdowe, policjanci kierowali na objazdy. Przede wszystkim jednak ewakuowano mieszkańców pobliskich bloków oraz pracowników instytucji z tego terenu. Przygotowano się również na dalszą ewakuację gdyby sytuacja tego wymagała. Dla osób ewakuowanych przygotowano trzy miejsca zbiórek gdzie mogli bezpiecznie przeczekać akcję. Funkcjonariusze zadbali również o bezpieczny przejazd kolumny saperskiej z zabezpieczoną już bombą.

Ostatecznie cała akcja zakończyła się powodzeniem, bomba lotnicza została zabezpieczona przez saperów, a następnie przewieziona na poligon gdzie zostanie unieszkodliwiona.

E.R.K

Powrót na górę strony