Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsze zajęcia z psami służbowymi

Szkolenie nowych kadr policjantów to nie tylko teoria, ale też praktyka. Młodzi policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć elementy szkolenia psa służbowego oraz wystąpić w niełatwej roli pozoranta.

W ramach popołudniowych fakultetów, rozpoczynający dopiero swoją karierę policyjną funkcjonariusze, zdobyli wiele ciekawych informacji na temat użycia psa służbowego. Informacje były tym bardziej interesujące, że przewodnikiem psa policjant może zostać już po dwóch latach służby i ukończeniu specjalistycznego kursu.
W trakcie zajęć przewodnicy psów z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku mówili między innymi o zadaniach psów służbowych i rasach, jakie są preferowane. W procedurze doborowej uczestniczą głównie psy rasy owczarek niemiecki i owczarek belgijski, wynika to ze specyfiki służby patrolowo-tropiącej, jaką będą później pełnić te zwierzęta.
Przewodnicy psów służbowych mówili również młodym policjantom o codziennej służbie, jaką pełnią wraz ze swoimi podopiecznymi. Oprócz wyjścia do służby, przewodnik jest zobowiązany do doskonalenia sprawności użytkowej psa oraz racjonalnego karmienia i utrzymania w czystości zarówno samego czworonoga jak i pomieszczenia, w którym przebywa po służbie.

Szczególną uwagę poświęcono okresowym szkoleniom z przewodnikiem, które jednostkach terenowych odbywają się raz w tygodniu. System szkoleń jest istotny również dlatego, że pies służbowy musi wykazywać się odpowiednią sprawnością użytkową, która potwierdzana jest co kilka lat specjalnym sprawdzianem certyfikacyjnym.
Po krótkim wstępie na temat możliwości wykorzystania w Policji psów, zarówno do zadań prewencyjnych jak i do zadań specjalnych, przewodnicy z KMP Słupsk zaprezentowali wybrane elementy wyszkolenia psa, w tym między innymi pościg i zatrzymanie niebezpiecznej osoby.

 

Film Pierwsze zajęcia z psami służbowymi

Pobierz plik Pierwsze zajęcia z psami służbowymi (format mp4 - rozmiar 28.39 MB)

 

Powrót na górę strony