Pływacy dla Wacka

Data publikacji 30.06.2018

W piątek 29 czerwca na warszawskim Kompleksie Basenów Rehabilitacyjnych „Muszelka” spotkali się mundurowi pływacy, którzy postanowili oddać cześć zmarłemu tragicznie w ubiegłym roku funkcjonariuszowi BOA KGP.

II Ogólnopolskie Zawody Pływackie Służb Mundurowych im. kom. Wacława Lejko o Puchar Komendanta Głównego Policji  zorganizowali: Gabinet Komendanta Głównego Policji przy współpracy Regionu CBŚ SGW Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, Stołecznej Grupy Wojewódzkiej IPA, Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP oraz Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Targówek.

Wacka znała cała brać nurkowa w Polsce. To on 7 października 2015 r. jako pierwszy ustanowił rekord służb mundurowych w nurkowaniu, osiągając głębokość 204 m. Potem jeszcze dwukrotnie go poprawiał: 16 czerwca 2017 r. , gdy zszedł na 233m i 27 sierpnia ub.r. , gdy osiągnął głębokość 249 m. 22 września 2017 r. zginął nurkując we włoskim jeziorze Garda. Zamierzał zejść na 275 m.

Zawody otworzył Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach. Zaproszono rodzinę kom. Wacława Lejko – wdowę Annę z trójką dzieci i matkę. W uroczystości otwarcia uczestniczyli m. in.: pełniący obowiązki Zastępcy Dyrektora BOA KGP nakom. Krzysztof Sowiński, Zastępca Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji nadkom. Iwona Kuc, Naczelnik Wydziału Prezydialnego Gabinetu Komendanta Głównego Policji mł. insp. Dorota Pater, gospodarz terenu Dyrektor SZPZLO Warszawa Targówek Marcin Jakubowski, Przewodniczący Regionu IPA Pałac Mostowskich Waldemar Ziółkowski, główny partner zawodów Dyrektor Carrefour Polska Al Suleiman, a przede wszystkim pomysłodawca całego przedsięwzięcia koordynator Komendanta Głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo - rekreacyjnych w Policji Andrzej „Pułkownik” Kuczyński.

Wszyscy minutą ciszy oddali hołd tragicznie zmarłemu policjantowi.

Zawody rozegrano w trzech grupach wiekowych na dystansach 100 i 50 m wszystkimi stylami oraz w sztafecie 4 x 50 m stylem dowolnym. Poniżej podajemy złotych medalistów poszczególnych konkurencji.

Wyścig 100 m stylem dowolnym kobiet w kategorii 30 – 39 lat wygrała Iwona Panas z KMP w Chełmie, a w kategorii powyżej 40 lat Aleksandra Szyszka z Laboratorium Kryminalistycznego KSP. Na tym samym dystansie wśród mężczyzn w wieku 29 lat i młodszych triumfował Kacper Klich, reprezentujący Sztab Generalny Wojska Polskiego. Wśród panów w wieku 30 – 39 lat zwyciężył Łukasz Pańczyszyn z KMP w Koszalinie, a w kategorii powyżej 40 lat Dariusz Wesołowski z KWP w Krakowie.

Na 100 m stylem klasycznym wśród pań najszybsza w kategorii 29 lat i mniej była Kamila Wojdak z KWP w Szczecinie. W kategorii 30 – 39 lat triumfowała Agnieszka Łuczyńska z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. W najstarszej grupie złoty medal zdobyła Beata Klimek , reprezentująca KWP w Krakowie. Wśród najmłodszych żabkarzy na tym samym dystansie najszybszy był Paweł Najborowski z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. W wyższej kategorii wiekowej triumfował Artur Grudziński ze SPAP w Łodzi , w najstarszej Maciej Lubas z CBŚP.

W konkurencji 100 m grzbietem w najmłodszej kategorii złoty medal zdobyła Agnieszka Burdelak z KPP w Oławie, w kategorii 30 – 39 lat Agata Telega z KGP, a w najstarszej Beata Klimek z KWP w Krakowie. Wśród najmłodszych pływaków złoto trafiło do Tomasza Polewki, reprezentującego Sztab Generalny Wojska Polskiego. Wśród trzydziestolatków na najwyższym stopniu podium stanął Michał Białka z KWP w Szczecinie.

Na 100 m stylem motylkowym popłynęły tylko pływaczki trzydziestoletnie, a najszybsza była Karolina Ścisłowicz z KWP w Bydgoszczy. Wśród delfinistów w  najmłodszej kategorii złoto zdobył Damian Chrzanowski ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w starszej Michał Białka z KWP w Szczecinie, a najstarszej Dariusz Wesołowski z KWP w Krakowie.

Na 50 m stylem dowolnym w najmłodszej kategorii zwyciężyła Agnieszka Burdelak z KPP w Oławie, w starszej  Katarzyna Kowalczyk z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie, a najstarszej Aleksandra Szyszka z Laboratorium Kryminalistycznego KSP. Wśród kraulistów złoto w poszczególnych kategoriach wiekowych wywalczyli odpowiednio: Krzysztof Pelc z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Łukasz Pańczyszyn z KMP w Koszalinie i Dariusz Wesołowski z KWP w Krakowie.

50 m stylem klasycznym najszybciej pokonała Agnieszka Burdelak z KPP w Oławie, zwyciężczyni w  najmłodszej kategorii wiekowej. W przedziale wiekowym 30 – 39 lat złoto wygrała Agnieszka Łuczyńska z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, a w kategorii powyżej 40. lat Beata Klimek z KWP w Krakowie. Wśród panów w poszczególnych kategoriach wiekowych na najwyższym stopniu podium stanęli odpowiednio: Krzysztof Pelc z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Artur Grudziński ze SPAP w Łodzi i Maciej Lubas z CBŚP.

Na 50 m stylem grzbietowym najszybsza była Agnieszka Burdelak z KPP w Oławie, która wygrała rywalizację wśród najmłodszych pływaczek. W kategorii 30 – 39 lat pierwsze miejsce zajęła Izabela Turek z KSP, a w najstarszej Beata Klimek z KWP w Krakowie. Wśród panów najszybszy był Tomasz Polewka ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, triumfator najmłodszej kategorii. Najszybszy z trzydziestolatków był Marcin Tokarczyk ze SPAP w Krakowie, a powyżej 40. roku życia Maciej Lubas z CBŚP.

W wyścigu na 50 m stylem motylkowym triumfowała Agnieszka Burdelak z KPP w Oławie, zwyciężczyni najmłodszej kategorii wiekowej. Wśród pań trzydziestoletnich najszybsza była Katarzyna Kowalczyk z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie. Najszybszy wśród panów był triumfator kategorii najmłodszej Damian Chrzanowski ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Kategorię wyższą wiekowo wygrał Łukasz Pańczyszyn z KMP w Koszalinie, a najstarszą Maciej Lubas z  CBŚP.

W sztafecie 4 x 50 m pierwsze miejsce zajęła reprezentacja KWP w Katowicach, drugie reprezentacja Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a trzecie  Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

Po przeliczeniu punktów okazało się, że najlepszą pływaczką zawodów została Agnieszka Burdelak z KPP w Oławie, a najlepszym pływakiem Tomasz Polewka ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas zawodów można było podziwiać profesjonalny pokaz kajakarstwa górskiego. Swoje stoisko wystawiło również Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP. Organizatorzy dziękują partnerom: Carrefour Polska, MODECOM S.A. i Coca Cola HBC Polska. Dzięki nim udało się imprezę sportową zorganizować a zwycięzców obdarować nagrodami.

(KGP / wsz / Tekst i foto: Paweł Ostaszewski „Policja 997” )