Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrabanda zarekwirowana pseudokibicom

Data publikacji 02.07.2018

Policjanci odebrali pseudokibicom ponad 8 ton suszu i przerobionego już tytoniu. Uszczuplenie podatku akcyzowego oszacowano na nie mniej niż 5.345.400 złotych. Do policyjnego aresztu trafiło 5 mężczyzn w wieku od 32 do 56 lat. Jeden z nich, jako członek bojówki, aktualnie występuje w roli oskarżonego w procesie sądowym dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się udziałem w tzw. ustawkach.

 

Policjanci na bieżąco pracują nad grupami pseudokibiców , którzy przez nielegalny proceder uzyskują  finansowanie chociażby  tzw. bojówek. Pieniądze najczęściej pochodzą z przestępstw akcyzowych i narkotykowych.

 

27 czerwca 2018 roku kryminalni prowadzili na terenie podłódzkich gmin działania dotyczące przestępczości gospodarczej a konkretnie nielegalnego procederu związanego z wyrobami akcyzowymi. Na terenie gminy Rzgów w powiecie łódzkim-wschodnim funkcjonariusze zauważyli podejrzany ruch w rejonie jednej z posesji.  Podjęli decyzję o skontrolowaniu wyjeżdżającego stamtąd renault master. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. 56-letni łodzianin był już wcześniej notowany jako osoba związana ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców. W części ładunkowej auta policjanci znaleźli 66 parcianych worków w każdym po 15 kg tytoniu gotowego do palenia oraz 22 worki po 10 kg  z suszem tytoniowym. Dodatkowo kierujący dysponował zagłuszarką sygnału GSM. Zabezpieczono u niego także ponad 21 tysięcy złotych gotówki pochodzącej najprawdopodobniej z przestępczego procederu.

Niemalże w tym samym czasie policjanci z łódzkiej komendy wojewódzkiej weszli na teren  posesji, z której wyjechało renault. W wynajmowanym i specjalnie przygotowanym pomieszczeniu gospodarczym, które wyciszono tak aby nie dochodziły na zewnątrz dźwięki pracujących maszyn , zatrzymano  4 mężczyzn w wieku od 32 do 47 lat, z których 37-latek był aktualnie poszukiwany do innej sprawy.  Wszyscy związani są ze środowiskiem pseudokibiców jednego z łódzkich klubów. Zostali totalnie zaskoczeni przyłapaniem ich na gorącym uczynku krojenia, suszenia i przerabiania tytoniu. Maszyny pracowały pełną parą. Dalsze przeszukania z udziałem funkcjonariuszy Izby Celno-Skarbowej w Łodzi doprowadziły do zabezpieczenia kolejnej kontrabandy. Do depozytu trafiło 218 worków po 15 kg z tytoniem do palenia oraz 194 worki po 10 kg z suszem tytoniowym. Wszystkie , na paletach,  przygotowane  były już do wywozu.

 

Do celów procesowych , po oględzinach kryminalistycznych , policjanci zabezpieczyli dwie maszyny oraz 4,26 tony już przerobionego tytoniu oraz 4 tony suszu tytoniowego. Wstępna wartość uszczuplenia podatku akcyzowego z tytułu tego procederu oszacowano na co najmniej 5.345.400 złotych.

 

Cała piątka noc spędziła w policyjnych aresztach. Usłyszała już zarzut z  kodeksu karno skarbowego . Za Nabywanie, przechowywanie, przewożenie lub przesyłanie wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego grozi im kara pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Powrót na górę strony