Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Współdziałamy i ćwiczymy, aby w sytuacjach kryzysowych społeczeństwo czuło się bezpiecznie

Data publikacji 03.07.2018

Na jeziorze Sławskim odbyły się ćwiczenia sztabowe, w których poza wschowskimi policjantami uczestniczyli strażacy, strażnicy leśni, ratownicy wodni oraz przedstawiciele pozostałych służb. Założeniem ćwiczeń były poszukiwania 11-letniego dziecka, który z nieznanych przyczyn zniknął z terenu ośrodka wypoczynkowego.

Intencją przeprowadzanych ćwiczeń sztabowych zawsze jest zobrazowanie mechanizmu sytuacji kryzysowej oraz wypróbowanie różnych technik i taktyk podejmowanych przez służby. To bardzo ważne, aby w prawdziwych zdarzeniach kierować się wypracowanymi procedurami i tylko ćwiczenia oraz treningi umożliwiają dostosowanie się do zastałej sytuacji. Przeprowadzenie rzeczywistego ćwiczenia, umożliwia sprawdzenie niektórych wariantów rozwiązań, następnie przeprowadzenie analizy przebiegu ćwiczenia i wyciągnięcie wniosków.

W celu realizacji zadania przygotowano scenariusz dotyczący poszukiwań 11-letniego chłopca. W poszukiwaniach poza wschowskimi policjantami uczestniczyli strażacy, strażnicy miejscy i leśni, ratownicy wodni oraz przedstawiciele zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie. O całym zdarzeniu dyżurnego wschowskiej Policji powiadomiła za pośrednictwem WCPR mama zaginionego 11-latka. Z relacji przerażonej kobiety wynikało, że rodzina przyjechałana urlop wypoczynkowy do Sławy. Podjęte „na własną rękę” działania poszukiwawcze nie przyniosły efektu i nie znający okolicy rodzice postanowili zgłosić całą sytuację dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Biorąc pod uwagę powagę zdarzenia Komendant Powiatowy Policji we Wschowie, insp. Tomasz Kłosowski ogłosił alarm całej jednostki. Patrole policji udały się na wskazany ośrodek wypoczynkowy. Na miejscu, gdzie po raz ostatni widziany był 11-latek powołany został sztab kryzysowy. Z uwagi na kategorię zdarzenia zaangażowane do działań poszukiwawczych wszystkie służby podjęły sprawdzenie wszystkich domków letniskowych oraz kompleksu leśnego w rejonie linii brzegowej. Policyjni technicy zabezpieczali ślady mogące naprowadzić na trop 11-latka. Pomocny okazał się zapis monitoringu, który zarejestrował młodego chłopca spacerującego po brzegu plaży, kierującego się w stronę pomostu. W trakcie sprawdzania zacumowanych przy pomoście łodzi ratownicy odnaleźli 11-latka, który schował się celowo w jednej z łodzi przed rodzicami. W trakcie sprawdzania terenu zbiornika wodnego policjanci natrafili na zarzucone nielegalnie sieci. Szybkie działanie pozwoliło na zatrzymanie w ciągu kilku minut dwóch kłusowników, którzy na swój nielegalny połów udali się skradzioną z innego ośrodka wypoczynkowego łodzią.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia, których celem było wypracowanie i sprawdzenie współpracy wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wschowskiego. Każde takie ćwiczenia praktyczne mają na celu szybką synchronizację wszystkich służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Wypracowanie umiejętności praktycznych, szybkich i skutecznych rozwiązań przyczynia się do wzrostu poziomu naszej skuteczności i podejmowania nowych rozwiązań systemowych.

 

Źródło: podkom. Maja Piwowarska

Komenda Powiatowa Policji we Wschowie

 

Powrót na górę strony