Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP w ciągu doby odzyskało precjoza warte 600 tys. zł

Data publikacji 06.07.2018

Kilkanaście godzin potrzebowali policjanci z Zarządu w Warszawie CBŚP, aby odzyskać złotą biżuterię i numizmatyki, o łącznej wartości 600 tys. zł. Funkcjonariusze rozbili przy tym grupę przestępczą zatrzymując cztery osoby. Precjoza zostały wyłudzone metodą na tzw. „policjanta CBŚ i prokuratora”. Podejrzanym w praskiej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie ogłoszono zarzuty dotyczące m.in. oszustwa. Według śledczych tym razem wpadł „logistyk”, „werbownik” oraz „odbierak”.

Wszystko zaczęło się w poniedziałek w Warszawie, kiedy to z 80-latkiem skontaktowały się osoby przedstawiające się jako „oficer CBŚ” oraz "prokurator". Mężczyźni poinformowali go, że jego oszczędności znajdujące się na koncie są zagrożone, ponieważ w banku działa „szajka”. Gdy poszkodowany zgodził się wziąć udział w fikcyjnej akcji, okazało się, że bank jest jeszcze nieczynny i ma wrócić do domu, a następnie przekazać wskazanej osobie biżuterię i kosztowności ukryte w mieszkaniu. Nic nie podejrzewający poszkodowany wykonał polecenia tracąc mienie warte około 600 tys. zł. Gdy się zorientował, że został oszukany zgłosił sprawę Policji i w tym momencie do akcji wkroczyli prawdziwi funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, wsparci przez policjantów z Komendy Stołecznej Policji.

Funkcjonariusze CBŚP z Zarządu w Warszawie z ogromnym zaangażowaniem i drobiazgową wnikliwością zaczęli wyjaśniać okoliczności sprawy. Wszelkie informacje oraz zebrany materiał wskazywał, że w sprawę mogą być zamieszane trzy osoby tj.: Michał K. (25 lat), Tomasz O. (24 lat) i Mariusz M. (28 lat). Według ustaleń policjantów członkowie grupy mieli określone role tj.: „logistyka”, „werbownika” oraz „odbieraka”. Podczas przeszukania mieszkania Michała K. policjanci znaleźli wyłudzoną złotą biżuterię, złote monety oraz złote wyroby jubilerskie. W wyniku wykonywanych czynności policjanci CBŚP, w mieszkaniach zatrzymanych ujawnili i zabezpieczyli również telefony komórkowe, karty SIM, a nawet marihuanę. Kosztowności, warte 600 tysięcy złotych utracone przez pokrzywdzonego zostały odzyskane w całości i po wykonaniu kompleksowych czynności zostaną zwrócone właścicielowi. Całość materiałów w sprawie została poddana szczegółowej analizie przez funkcjonariuszy CBŚP.

Następnego dnia policjanci CBŚP, w wyniku dynamicznych działań, zatrzymali "na gorąco" 26-letniego Konrada B. gdy próbował wyłudzić ponad 32 tys. zł, 301 dolarów oraz 700 euro, od kolejnej osoby, tym razem 79-latka. Zatrzymany jest podejrzany o to, że podawał się za funkcjonariusza Policji, zmanipulował pokrzywdzonego, który pobrał pieniądze z banku a także zabrał oszczędności, które przechowywał w miejscu zamieszkania i przekazał je przystępcy zgodnie z poleceniem, jakie zostalo mu wydane mu przez telefon. Dzięki sprawnej akcji funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, podejrzany o przestępstwo mężczyzna, został zatrzymany a środki pieniężne odzyskane. Także w tym przypadku odzyskane pieniądze zostaną zwrócone pokrzywdzonemu, bezzwłocznie po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności śledczych. Z ustaleń policjantów wynika, że podejrzany działał w tej samej grupie przestępczej co wcześniej zatrzymani mężczyźni.

Wszyscy zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one oszustw, także w stosunku do mienia znacznej wartości. Przestępstwo oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Sprawa jest rozwojowa.

ij/pż

Film CBŚP w ciągu doby odzyskało precjoza warte 600 tys. zł

Pobierz plik CBŚP w ciągu doby odzyskało precjoza warte 600 tys. zł (format mp4 - rozmiar 11.97 MB)

Powrót na górę strony