Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przestępczy tercet rozbity

Data publikacji 12.04.2006

Policjanci z Sekcji do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Tychach ustalili członków przestępczej szajki, którzy od około roku, za pośrednictwem ogłoszeń w prasie motoryzacyjnej, oferowali sprzedaż pojazdów różnych marek po okazyjnych cenach.

Osoby zainteresowane zakupem aut kontaktowały się z oferentami wyłącznie na numery telefonów komórkowych. Wtedy też przekonywane były do wpłacania na bankowe konta oszustów zaliczek, które wynosiły od 500 do nawet 40.000 złotych.

Tyscy policjanci ustalili, że na terenie kraju prowadzono kilkadziesiąt postępowań, które zakończyły się umorzeniem z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa. Praca operacyjna funkcjonariuszy PG doprowadziła w efekcie do zebrania dowodów przestępstw popełnianych przez trzech mieszkańców Gliwic w wieku 24, 31 i 32 lat. Okazało się, że przestępczy tercet pozyskiwał dowody tożsamości różnych osób, najprawdopodobniej pochodzące z kradzieży. Następnie na podstawie przerobionych dokumentów, poprzez podstawione osoby, mężczyźni zakładali konta bankowe, na które wpływały wyłudzone pieniądze.

W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych policjanci odnaleźli kilka kart kredytowych, notesy z informacjami o ich klientach, a także kilkanaście telefonów komórkowych. Funkcjonariusze sprawdzają, czy zabezpieczone przedmioty służyły do popełniania przestępstw. Zajęto również na poczet przyszłych kar należące do oszustów mienie ruchome o wartości około 24.000 złotych. Sąd już tymczasowo aresztował 32-letniego gliwiczanina, natomiast wobec jego dwóch kompanów prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 15.000 złotych oraz policyjny dozór.

Policjanci w najbliższych tygodniach będą docierać do wszystkich pokrzywdzonych osób, których dane ustalą w oparciu o historie transakcji, zarejestrowanych na założonych przez nich kontach bankowych. Funkcjonariusze szacują, że liczba poszkodowanych w całym kraju może sięgać nawet kilkuset osób. Za oszustwa, fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi, sprawcom może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony