Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakup kontrolowany – mężczyzna zatrzymany

Data publikacji 12.04.2006

Policjanci ze stołecznego Wydziału do walki z Korupcją zatrzymali 58 letniego Leszka R. Mężczyzna wystawiał fałszywe zaświadczenia o ukończonych kursach dla opiekunów kolonii i wycieczek dla młodzieży. Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty, dzienniki i same zaświadczenia, które miały trafić w ręce "nabywców".

Zakup kontrolowany – mężczyzna zatrzymanyFunkcjonariusze z Wydziału do walki z Korupcją już od pewnego czasu mieli na oku urzędnika, którego podejrzewali o wystawianie fałszywych zaświadczeń. Aby potwierdzić te niejasności policjanci użyli podstępu. Tuż po 10.00 do pokoju, w którym siedział urzędnik, weszła policjantka, udająca osobę zainteresowaną kursem na opiekuna wycieczek i kolonii dla dzieci i młodzieży. Za 150 zł mężczyzna zaoferował policjantce stosowne zaświadczenie. Bez żadnego kursu i szkoleń – wystarczyła gotówka, żeby otrzymać taki "papier". Policjantka wręczyła odliczoną sumę pieniędzy. W tym momencie do pokoju weszli funkcjonariusze, którzy z ukrycia obserwowali całą "transakcję". Na widok, stróżów prawa, mężczyzna oniemiał. Potwierdziło się to, o co podejrzewali go funkcjonariusze. 58-letni Leszek R. wystawiał fałszywe zaświadczenia. O dowodzie jego winy świadczyły też niewidoczne gołym okiem ślady na jego dłoniach i spodniach. Pieniądze, które wręczyła mu policjantka były posypane specjalnym proszkiem, który jest widoczny dopiero przy świetle ultrafioletowym. Technik kryminalistyki, który przyjechał na miejsce potwierdził, że Leszek R. wziął do ręki, a potem schował do kieszeni spodni znaczone banknoty.

Zakup kontrolowany – mężczyzna zatrzymanyPolicjanci zabezpieczyli w pokoju Leszka R. dokumenty, dzienniki i zaświadczenia. Teraz funkcjonariusze z Wydziału do walki z Korupcją sprawdzają autentyczność każdego z nich. Ze wstępnych szacunków wynika, że nawet kilkanaście osób mogło nabyć odpowiednie zaświadczenie nie odbywszy kursu. Leszek R. został zatrzymany, teraz stanie przed Sądem.

Policja zwraca się z apelem do osób, które zostały pokrzywdzone przez Leszka R. o nawiązanie kontaktu w przypadku, gdy miało to charakter korupcyjny i związane było z przyjęciem przez Leszka R. lub inne osoby z Oddziału Edukacji Obywatelskiej korzyści majątkowej lub jej obietnicy.

W sprawach związanych z korupcją można kontaktować się telefonicznie z Wydziałem do walki z Korupcją KSP, nr telefonów: 022 861-50-39; 022 603-70-64. W sprawach pilnych całodobowo na nr komórkowy 0604-490-787.

Powrót na górę strony