Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza rozprowadzająca narkotyki

Data publikacji 13.07.2018

Stołeczni policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową KSP wspierani przez funkcjonariuszy innych jednostek zatrzymali osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się handlem narkotykami. Na podstawie zebranego przez policjantów materiału dowodowego prokurator po przedstawieniu zarzutów, wystąpił do Sądu o tymczasowe aresztowanie zatrzymanych.

Informacje zebrane przez stołecznych policjantów wskazywały, że na terenie powiatu piaseczyńskiego, głównie w Górze Kalwarii i jej okolicach, działa grupa przestępcza, której członkowie wprowadzają do obrotu znaczne ilości środków odurzających. W oparciu o uzyskany materiał dowodowy Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Zaangażowanie policjantów i ich skuteczność w zbieraniu i analizie informacji na ten temat pozwoliły na ustalenie sposobu działania grupy, roli poszczególnych jej członków, miejsc w jakich przebywają i kryjówek służących do magazynowania narkotyków. To wszystko dawało obraz skali działania grupy przestępczej i jej charakteru. Grupa była ściśle zhierarchizowana i posiadała konkretną strukturę. W jej skład wchodziły osoby tworzące „kadrę zarządzającą”, która nie miała bezpośredniego kontaktu z dilerami detalicznymi, rozprowadzającymi narkotyki wśród indywidualnych klientów. W grupie działali także ludzie bezpośrednio kierujący handlem narkotykami poprzez regularne dostawy i „ochronę” rynku na terenie gminy. Do grupy należeli także młodzi ludzie, pełniący rolę tzw. „żołnierzy”. Ich zadaniem było wpływanie siłą i groźbami na odbiorców narkotyków, ściąganie długów i zastraszanie opornych.

Z zebranych przez policjantów informacji wynikało, że członkowie grupy chcąc uzyskać korzyści majątkowe uszkadzali mienie swoich potencjalnych klientów, dochodziło do pobić i uszkodzeń ciała, zastraszeń i gróźb karalnych. Takie działania wywoływały poczucie lęku także u osób nie powiązanych z półświatkiem przestępczych, a tworzących lokalną społeczność.

Kiedy policjanci i prokurator zebrali dostateczny materiał dowodowy, przygotowano działania mające na celu zatrzymanie podejrzewanych o udział w grupie osób. We wczesnych godzinach porannych policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową KSP wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Terrorem i Zabójstw Komendy Stołecznej, wspierani przez policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Biuro Operacji Antyterrorystycznej Komendy Głównej Policji dokonali zatrzymania 8 osób.

W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono amfetaminę, marihuanę i mefedron. Łącznie 2300 porcji handlowych narkotyków o czarnorynkowej wartości 115 tysięcy złotych. W trakcie przeszukań policjanci znaleźli także broń palną - pistolet P-83, ponad 100 sztuk amunicji 9mm, amunicję myśliwską i granat chemiczny UGŁ200/1.  Na poczet przyszłych kar zabezpieczono gotówkę i 3 pojazdy.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu wprowadzanie do obrotu narkotyków, wymuszenia rozbójnicze i inne przestępstwa tj. o czyn z art. 258 par 2 kk oraz wprowadzania do obrotu i posiadania znacznych ilości środków odurzających ( czyn z art. 56 ust. 3 i 59 ust 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii).

Prowadzący sprawę wystąpił do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd zadecydował o jego zastosowaniu na okres trzech miesięcy wobec wszystkich zatrzymanych.

mm

Film Rozbita grupa przestępcza rozprowadzająca narkotyki

Pobierz plik Rozbita grupa przestępcza rozprowadzająca narkotyki (format mp4 - rozmiar 21.59 MB)

Nagranie audio Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP

Pobierz plik Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP (format mp3 - rozmiar 7.38 MB)

Powrót na górę strony