Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zarekwirowali blisko pół tony krajanki tytoniowej

Data publikacji 13.07.2018

Policjanci z powiatu krakowskiego zatrzymali dwóch mężczyzn trudniących się nielegalnym wprowadzaniem do obrotu tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Obaj usłyszeli zarzuty. Teraz grozi m do 3 lat więzienia.

W środę, 11.07.br., policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, podczas wykonywanych czynności służbowych, zauważyli jak na terenie jednej z posesji domu wielorodzinnego w dzielnicy Prokocim- Bieżanów, znany im 44-latek, podejrzewany o wprowadzanie do obrotu nielegalnego tytoniu, wspólnie z innym mężczyzną przepakowują z mercedes vito do drugiego pojazdu marki Audi wypełnione worki parciane. Po przeładunku jeden z nich wsiadł do audi i odjechał. Po przejechaniu kilku metrów, funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli. Wylegitymowali kierowcę, którym okazał się być 34-letni obcokrajowiec zamieszkały na terenie Chrzanowa. Następnie przeszukali pojazd, ujawniając w bagażniku trzy parciane worki, wypełnione po brzegi nielegalną krajanką tytoniu. Jednocześnie na teren posesji, na której doszło do przekazania nielegalnego towaru, został skierowany kolejny patrol. Na miejscu policjanci, w obecności 44-latka, przeszukali mercedesa, znajdując w części załadunkowej 22 worki parciane również wypełnione nielegalnym tytoniem, poporcjowanym w małych woreczkach strunowych.

Łącznie policjanci zabezpieczyli blisko 500 kilogramów krajanki tytoniowej bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do policyjnego aresztu.Następnego dnia, 12.07.br, usłyszeli zarzuty przewożenia oraz przechowywania wyrobów akcyzowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy, w postaci krajanki tytoniu /art. 65 § 1 kks w zw. z art. 63 § 1 i 2 kks/. Tak duża ilość wyrobów, jak i sposób ich zapakowania, ewidentnie wskazywał na zamiar wprowadzenia ich do obrotu, czym według wyliczeń śledczych mężczyźni mogli doprowadzić do uszczuplenia podatku akcyzowego na kwotę bliską 400 tys. zł. Dodatkowo, prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego.

Za popełnione przestępstwo skarbowe zatrzymanym grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3.

(KWP w Krakowie/ mw)

  • zabezpieczony nielegalny tytoń
  • zabezpieczony nielegalny tytoń
  • zabezpieczony nielegalny tytoń
Powrót na górę strony
Polska Policja