Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę złodziei samochodów

Data publikacji 12.04.2006

Działającą od października 2005 r. zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów i motocykli rozbili policjanci z Lublina. Zatrzymano 8 osób, w tym dwóch obywateli Francji. Odzyskano i zabezpieczono 9 nowych samochodów oraz dwa markowe motocykle. Wartość zabezpieczonego mienia przekracza 300.000 zł.

Członkowie grupy mieli ściśle określone role. Atrakcyjne nowe samochody i motocykle kradzione były w Warszawie. Później przerabiane były dokumenty oraz numery identyfikacyjne pojazdów, a następnie podrabiane umowy kupna – sprzedaży. Tak przygotowywane pojazdy wystawiane były do sprzedaży na jednym z portali internetowych.

Pierwsze zatrzymania członków grupy miały miejsce 8 kwietnia. Wówczas w ręce Policji wpadło trzy osoby; młoda kobieta i mężczyzna mieszkańcy Nałęczowa oraz 29-letni obywatel Francji. Do ich zatrzymania doszło dzięki informacji i współpracy jednego z mieszkańców Rybnika. W lutym 2006 roku mężczyzna ten za pośrednictwem portalu internetowego zakupił motocykl Yamaha, nie podejrzewał, że niska cena motocykla może wskazywać, że pochodzi on z nielegalnego źródła. Przekonał się o tym, gdy odsprzedał zakupiony jednoślad pewnemu mężczyźnie z Rybnika. Mężczyzna okazał się policjantem, a sprzedawany motocykl skradzionym w Warszawie. Po otrzymanej tej informacji lubelscy policjanci natychmiast przystąpili do działań.

Poszkodowany Wojciech H. na początku kwietnia ponownie skontaktował się z osobami od których zakupił motocykl. Umówił się z nimi na spotkanie w dniu 8 kwietnia br. przy ul. Sikorskiego w Lublinie. O wszystkim poinformował policjantów Sekcji Kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. O wyznaczonej godzinie i miejscu zjawił się jeden z mężczyzn oraz kobieta informując, że po motocykl muszą pojechać do Łuszczowa. Tam na motocyklu Suzuki pojawił się drugi z mężczyzn. Nim doszło do transakcji wkroczyła Policja.

Prowadzone w tej sprawie dalsze czynności doprowadził wczoraj do zatrzymania kolejnych osób; drugiego obywatela Francji oraz czterech młodych mieszkańców Lublina. Dziś osoby te zostaną doprowadzone do prokuratury i Sądu Rejonowego. W stosunku do pierwszych zatrzymanych osób Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztu.

Odzyskane i zabezpieczone mienie, 9 nowych samochodów takich marek jak Toyota Yaris, Corolla, Seat, Peugeot, VW oraz dwa motocykle – Yamaha oraz Suzuki, to mienie przekraczające wartość 300 000 zł. Jeden ze skradzionych samochodów okazał się własnością znanego polskiego aktora serialowego.

Powrót na górę strony