Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Policyjne zabezpieczenie podczas XXI Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem

Data publikacji 16.07.2018

Za nami XXI Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Pola grunwaldzkie odwiedziło 15 tysięcy osób. Nad ich bezpieczeństwem, jak co roku, czuwali policjanci. Jak mówią funkcjonariusze, było bardzo spokojnie i co najważniejsze - bezpiecznie.

Współpraca policjantów i organizatorów XXI Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem rozpoczęła się na długo przed samą imprezą. Wynikało to z potrzeby wdrożenia odpowiednich rozwiązań dotyczących organizacji ruchu pieszych i samochodów w okolicach pól grunwaldzkich, po to, by zapewnić płynność ruchu.  Aby ruch na trasach dojazdowych do pola bitwy oraz podczas opuszczania terenu imprezy odbywał się z jak najmniejszymi utrudnieniami, policjanci podobnie jak w latach ubiegłych, zaproponowali zmiany w organizacji ruchu.

Obchody Bitwy pod Grunwaldem to czas intensywnej pracy policjantów. Dostosowując się do zabezpieczenia porządku podczas tak ważnej dla regionu imprezy, zmienia się sposób pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Ich obecność można zaobserwować szczególnie w najbardziej newralgicznych miejscach, a do patroli służby prewencyjnej dołączają służby kryminalne. W tym roku do miejscowych policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie ponownie dołączyły siły z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, a także funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego oraz policjanci z sąsiednich powiatów. Łącznie w działania związane w zabezpieczenie imprezy zaangażowanych zostało ponad 100 policjantów.

Do działań funkcjonariusze wykorzystali również Ambulans Monitoringu Wizyjnego, wyposażony w specjalistyczne kamery, które monitorowały sytuację na terenie pól grunwaldzkich. Obok niego stanął niebieski namiot - punkt informacyjny ostródzkiej Policji.

Pola grunwaldzkie w tym roku odwiedziło 15 tysięcy osób. Wszyscy obawiali się o pogodę. Od rana w całym regionie padał ulewny deszcz. Na szczęście, już kilka godzin przed rozpoczęciem inscenizacji niebo rozpogodziło się, a na czas bitwy wyszło nawet słońce.

Wielotysięczny tłum, masowy ruch pojazdów na lokalnych drogach, wypełnione parkingi, liczne stragany i setki rycerzy przygotowanych do walki - policjanci czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników inscenizacji największej średniowiecznej bitwy na polach Grunwaldu. Dzięki ich zaangażowaniu, współpracy z organizatorem i odpowiedzialnemu zachowaniu uczestników - obyło się bez większych trudności w ruchu drogowym. Nie doszło do żadnego wypadku drogowego i nie odnotowano poważnych zdarzeń kryminalnych. Co bardzo nas cieszy, nie dostaliśmy żadnego zgłoszenia o zagubieniu się dziecka.

Podsumowując sobotnie wydarzenie, mimo tak dużej liczby osób - kierowców i pieszych, dobra współpraca z organizatorem, zmiany w organizacji ruchu, a także zachowanie uczestników inscenizacji, spowodowały, że impreza przebiegła w spokojnej atmosferze.

ab/in

 • Zabezpieczenie Bitwy pod Grunwaldem
  Zabezpieczenie Bitwy pod Grunwaldem
 • Zabezpieczenie Bitwy pod Grunwaldem
  Zabezpieczenie Bitwy pod Grunwaldem
 • Zabezpieczenie Bitwy pod Grunwaldem
  Zabezpieczenie Bitwy pod Grunwaldem
 • Zabezpieczenie Bitwy pod Grunwaldem
  Zabezpieczenie Bitwy pod Grunwaldem
 • Zabezpieczenie Bitwy pod Grunwaldem
  Zabezpieczenie Bitwy pod Grunwaldem
Powrót na górę strony