Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważny rowerzysta i pieszy, to bezpieczny użytkownik drogi

Data publikacji 18.07.2018

Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. Podobnie z pieszymi uczestnikami ruchu drogowego. W sposób szczególny te dwie niechronione grupy muszą obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami.

Głośna muzyka w słuchawkach, rozmowa przez telefon komórkowy czy pisanie wiadomości w znacznym stopniu ograniczają postrzeganie otoczenia i rozpraszają naszą uwagę. W momencie, gdy nie słyszymy lub nie widzimy co dzieje się wokół nas, łatwo o tragedię.

Pamiętajmy!

Jadąc rowerem, nie korzystajmy ze sprzętu audio, słuchawek czy telefonu komórkowego. Skupmy naszą uwagę na tym, co dzieje się na drodze i wokół nas. Szczególną ostrożnością wykażmy się przy skrzyżowaniach dróg, zmianie pasa czy kierunku jazdy oraz przy korzystaniu z przejazdów kolejowych.

Również poruszając się pieszo, szczególnie w obrębie drogi, zachowajmy zdrowy rozsądek przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Przed wejściem na pasy upewnijmy się, że przejście jest możliwe i bezpieczne. Idąc chodnikiem nie wpatrujmy się w ekran telefonu, zwróćmy uwagę na innych użytkowników drogi.

Do większości wypadków, w których są poszkodowani, również przyczyniają się kierujący, głównie samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieudzielenia pierwszeństwa pieszemu i rowerzyście lub nieprawidłowego wyprzedzania.

Ładna pogoda sprzyja korzystaniu z rowerów, warto więc przypomnieć ich użytkownikom kilka ważnych zasad:

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

 • Światła:
  - z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  - z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające)

 • Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec.

 • Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.

Jazda po drodze publicznej

 • Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

 • Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

 • Rowerzysta może jechać chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli:
  - opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  - szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  - warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Powrót na górę strony