Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja i Straż Ochrony Kolei w trosce o bezpieczną podróż na wakacje

Data publikacji 19.07.2018

W wakacje wielu z nas wybiera pociąg jako środek transportu do upragnionego miejsca wypoczynku. Poczucie spokoju i bezpieczeństwa podróżnych wzrasta dzięki obecności policjantów i funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, pełniących wspólne służby w rejonie peronów i dworców kolejowych. Funkcjonariusze służą pomocą i doradzają jak bezpiecznie podróżować.

W okresie wakacyjnym gorzowscy policjanci regularnie kontrolują obszary kolejowe, perony oraz dworce sprawdzając, czy nie dochodzi tam do łamania prawa. Podczas wspólnych patroli ze Strażą Ochrony Kolei dbają, by osoby podróżujące koleją mogły bezpiecznie dotrzeć do celu. Kontrolą objęte są również torowiska, przez które przechodzenie musi odbywać się tylko w wyznaczonych miejscach. Wspólne patrole w najbardziej zatłoczonych i zagrożonych rejonach kolejowych oraz prowadzone przez cały rok policyjne działania prewencyjne przyczyniają się sukcesywnie do poprawy poczucia bezpieczeństwa wśród korzystających z tej formy transportu. W czwartek (19 lipca) gorzowscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przekazywali podróżnym kolei specjalnie przygotowane ulotki, w których znalazły się wskazówki dla podróżujących koleją – proste zasady, pozwalające zmniejszyć ryzyko zagrożeń, które mogą się zdarzyć w pociągu lub na dworcu.

Przypominamy – podróżuj bezpiecznie:

 • Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, na przystankach i w środkach komunikacji publicznej itp.

 • Bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego pociągu.

 • W czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki - zwłaszcza torebek i neseserów.

 • Zwracaj baczną uwagą na podręczny bagaż podróżny w szczególności podczas podróży nocą.

 • Torebki, podręczne plecaki staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.

 • Jeżeli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymaj jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty.

 • Podróżując koleją unikaj pustych przedziałów.

 • Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty w czasie podróży staraj się mieć przy sobie.

 • Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób, nie zawieraj przygodnych znajomości w podróży.

 • Zachowaj szczególną ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.

 • Poinformuj obsługę pociągu o zaobserwowanych podejrzanie zachowujących się osobach.

 • Jeżeli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt w najbliższej jednostce Policji.

 

Źródło: sierż. Magdalena Zguczyńska

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wlkp.

foto: sierż. szt. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Powrót na górę strony