Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Zmagania czworonożnych funkcjonariuszy

Data publikacji 20.07.2018

Potrafią tropić i wskazać drogę ucieczki lub miejsce ukrycia przestępcy. Wraz z przewodnikami patrolują ulice, dbają o porządek publiczny i bezpieczeństwo na imprezach masowych. Uczestniczą w konwojach policyjnych, a kiedy trzeba potrafią obezwładnić nawet najgroźniejszego przestępcę. Mowa o psach patrolowo - tropiących, które razem ze swoimi przewodnikami uczestniczyły w wojewódzkich eliminacjach do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji.

Przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi stanęli do rywalizacji podczas wojewódzkich eliminacjach do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji.  Nasze psiaki musiały wykazać się nie tylko karnością i posłuszeństwem, ale również umiejętnością współpracy ze swoim przewodnikiem. Pies służbowy musi potrafić ubezpieczać policjanta w trakcie interwencji oraz bronić go przed agresywnym napastnikiem. Do zawodów przystąpiło 16 przewodników z psami służbowymi. Podczas eliminacji sprawdzana była  agresja,  umiejętność tropienia ,  szybkości  i dokładność pokonywania toru przeszkód. Również przewodnicy musieli wykazać się wiedzą oraz praktycznymi umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Psy patrolowo –tropiące wykorzystywane są do tropienia śladów, działań antyterrorystycznych, działań związanych z zabezpieczaniem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych, do konwojowania niebezpiecznych przestępców, odnajdywania osób lub przedmiotów, a także pościgów za osobami podejrzanymi o popełnienie przestępstwa.  Węch jest dla psa najważniejszym zmysłem. Jego nos jest niezwykle czułym "urządzeniem" potrafiącym wyłapać nawet bardzo delikatne zapachy.

Policja kupuje psy, które ukończyły 12 miesięcy, a nie są starsze niż dwa lata. By mogły one  pracować w naszej formacji poza wymogami zdrowotnymi muszą cechować się chęcią współpracy z człowiekiem. Przed „wstąpieniem do służby każdorazowo sprawdza się i ocenia predyspozycję psa do tresury policyjnej. Przed zakupem poddaje się go polowym próbom charakteru, które obejmują: aportowanie, szukanie przedmiotu z naniesionym nośnikiem zapachowym, reakcję na strzał, obronę przewodnika oraz czujność i popęd do samoobrony. Sprawdzana jest pasja psa do aportowania różnych przedmiotów, radość z zabawy i pewność w zachowaniu. Poszukiwane są predyspozycje do pracy węchowej w określonej specjalizacji. Przy sprawdzaniu odporności na strzał bada się reakcję na sam odgłos strzału. Ta umiejętność jest niezbędna w służbie. Pożądanym zachowaniem u psa jest brak jego reakcji na huk, spokój i równowaga.  Badane są także zdolności obrończe psa i pewność jego zachowania w sytuacji zagrożenia pod nieobecność opiekuna. Pies poddawany takiej próbie powinien wykazać się czujnością opartą na nieufności oraz pożądaną ostrością. Spełnienie powyższych kryteriów kwalifikuje psa do służby w Policji.

Ale to dopiero początek. Później pies wraz ze swym przewodnikiem trafia na  kilkumiesięczny kurs do zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. I tam czeka go kolejny egzamin. Po pozytywnym ukończeniu kursu przewodnik z psem służbowym otrzymują atest i dopiero wówczas mogą wykonywać zadania służbowe.

Mówiąc o czworonożnych funkcjonariuszach i ich sukcesach nie sposób nie wspomnieć o przewodnikach psów służbowych. Policjanci, którzy nimi zostają muszą posiadać predyspozycje do pracy ze zwierzęciem. Nie mogą być to ludzie przypadkowi, ponieważ wówczas ich praca nie przyniesie pożądanych efektów w służbie.  Warunkiem sukcesu jest świetnie wyszkolony i zgrany duet przewodnik i pies służbowy.

Zobacz więcej zdjęć z wojewódzkich eliminacji do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji.

R.L.R.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.7 MB)

Powrót na górę strony