Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ – policyjne ćwiczenia na statku w stoczni Nauta

Data publikacji 12.04.2006

11 i 12.04 na statku w gdyńskiej stoczni Nauta odbywają się ćwiczenia, w których udział biorą policjanci z CBŚ z Gdańska, Szczecina i Olsztyna oraz policjanci z tych miast zajmujący się aktami terroru kryminalnego z użyciem materiałów wybuchowych, m.in.: pirotechnicy, antyterroryści, policjanci kryminalni, dochodzeniowcy, z laboratorium kryminalistycznego. Ćwiczenia mają na celu przećwiczenie sytuacji po eksplozji materiałów wybuchowych.

11.04 na statku zainscenizowano atak terrorystów, którzy wzięli jako zakładników 28 członków załogi statku, postawili żądania, a w razie ich niespełnienia grozili zdetonowaniem ładunków umieszczonych na statku i śmiercią zakładników. W pewnym momencie doszło do eksplozji, w wyniku której zginęła część zakładników. Policjanci podjęli akcję, która zakończyła się śmiercią wszystkich terrorystów. Ocalała po wybuchu część załogi została uratowana. Po tej akcji do działań przystąpili specjaliści od śledztwa powybuchowego. Dokonali oni oględzin miejsca wybuchu, zabezpieczyli różnego rodzaju ślady, które miały pomóc w ustaleniu, jakiego rodzaju ładunku użyto, jakiej mocy itp.

12.04 policyjni specjaliści badają, jakie skutki powodują różne ładunki wybuchowe i różna ich ilość. Wywołano eksplozje kolejno: 300 g materiału górniczego umieszczonego w sterowni statku, 600 g trotylu umieszczonego przy trapie na śródokręciu i 600 g różnych materiałów wybuchowych umieszczonych na górnym pokładzie. Specjaliści badają dokładnie miejsca po tych wybuchach.

Powrót na górę strony