Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji

Data publikacji 27.07.2018

Podczas 99. rocznicy powstania polskiej Policji w Komendzie Głównej Policji, 23 lipca br. roku policjanci i pracownicy Policji zostali odznaczeni i mianowani na wyższe stopnie służbowe. Dodatkowym i szczególnym punktem uroczystości były wyróżnienia Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOL). Kapituła do spraw Odznaczeń Polskiego Komitetu Olimpijskiego, najwyższymi złotymi medalami za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego odznaczyła Komendanta Głównego Policji, gen. insp. Jarosława Szymczyka, podinsp. Małgorzatę Bigos oraz kom. Wacława Lejko.

Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński, wręczając to najwyższe i zaszczytne wyróżnienie serdecznie podziękował Komendantowi Głównemu Policji gen. insp. Jarosławowi Szymczykowi, który trenuje kolarstwo szosowe, tenisa ziemnego oraz piłkę nożną. Jako szef polskiej Policji wielokrotnie włączał się w akcje promujące sport. Osobiście brał udział w wielu wyścigach kolarskich (m. in. 74. Tour de Pologne Amatorów 2017 w Bukowinie Tatrzańskiej) oraz turniejach piłki nożnej (m.in. w 2017 roku w meczu pomiędzy reprezentacją polskiej Policji, a reprezentacją hiszpańskiej Policji z okazji 98. rocznicy powstania polskiej Policji oraz w Turnieju o Puchar Prezesa PGE Narodowego, który odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie). Jako sportowy pasjonat organizuje oraz wspiera wiele cennych inicjatyw, m. in. piłkarskie turnieje, wyścigi kolarskie oraz charytatywne turnieje tenisa ziemnego, które w istotny sposób przyczyniają się do podniesienia sprawności funkcjonariuszy Policji oraz integracji środowisk policyjnych. Jako Komendant Główny Policji udziela honorowych patronatów najważniejszym wydarzeniom sportowym.

Podinsp. Małgorzata Bigos była kierownikiem Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Jej życiową pasją był sport, od lat trenowała lekkoatletykę oraz pływanie. Od momentu wstąpienia do służby w Policji, od 1999 r. wielokrotnie uczestniczyła w organizowanych Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Pływaniu, rywalizowała też w Mistrzostwach Polski w Pływaniu „Masters”, zdobywając złote medale. W 2012 roku podczas Otwartych Mistrzostw Policji i Służb Mundurowych, które odbywały się w Radomiu, zdobyła trzy złote medale. W 2013 roku udział w Otwartych Mistrzostw Służb Mundurowych MSW w Pływaniu w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie przyniósł jej kolejne trzy złote krążki. W 2015 roku podczas Otwartych Mistrzostw Służb Mundurowych MSW w Pływaniu podinsp. Małgorzata Bigos zdobyła trzy złote medale. Biorąc udział w III Mistrzostwach Policji w Pływaniu Lublin 2015, sięgnęła po pięć medali – cztery złote i jeden srebrny. W 2015 roku wzięła udział w pływackiej sztafecie. Razem z 11 zawodniczkami przepłynęła 400 kilometrów ze Świnoujścia aż do Krynicy Morskiej. Cel, jaki przyświecał to uczczenie 90.rocznicy powołania kobiet do Policji oraz wsparcie Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Pani Małgorzata Bigos była policyjnym psychologiem. Doskonale łączyła służbę z zamiłowaniem do sportu. Kiedy tylko mogła poświęcała się swojej pasji. Policjantka zginęła tragicznie, 24 września 2017 roku, podczas wejścia na ściankę wspinaczkową.

Kom. Wacław Lejko był Zastępcą Naczelnika Wydziału Bojowego II Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. W Policji służył od 2000 roku. Od najmłodszych lat interesował się sportem trenując lekkoatletykę, sztuki walki, a w szczególności wyróżniając się jako doskonały pływak i nurek. Był instruktorem komisji działalności podwodnej, założycielem Klubu Płetwonurkowego Mięczaki z Białegostoku, miał stopień instruktora nurkowania MSWiA. Jego zaangażowanie i działania przyczyniły się do rozwoju szkolenia nurkowego w Policji. Miał ogromną wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz doświadczenie. Był w absolutnej elicie płetwonurkowej nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To przekładało się na prowadzone przez niego szkolenia. W Policji przeszkolił przeszło 120 nurków, pomagał w szkoleniu także innym służbom, poczynając od TOPR i ratownictwa wodnego wysokogórskiego, po jednostki wojskowe GROM i FORMOZA. Wieloletnie doświadczenie podsuwało mu wiele pomysłów i nowych rozwiązań, które ułatwiały pracę i doskonale sprawdzały się w praktyce, m.in. stworzył ramkę z rurek PCV, która dzieli dno na sektory i dzięki niej można dokładnie przeszukać dno nawet przy praktycznie zerowej widoczności. Wymyślił także doskonały sposób przy stawianiu opustówki, czyli liny spuszczanej w głębinę. Z dwóch kół rowerowych zrobił duży pływak-kołowrotek i tak usprawnił wydawanie liny, że czynność, którą przedtem wykonywały 3-4 osoby, mogła wykonywać jedna. Kom. Wacław Lejko był pasjonatem nurkowania. Jeziora, jaskinie, Morze Bałtyckie. 7 października 2015 r. jako pierwszy ustanowił rekord służb mundurowych w głębokim nurkowaniu, schodząc na głębokość 204 m, a następnie dwukrotnie go podbijał: najpierw 16 czerwca 2017 r. schodząc na głębokość 233 m oraz 27 sierpnia 2017 r. na głębokość 249 m. Przekraczał granice, które w książkach opisywane były jako niebezpieczne. Zginął 22 września 2017 roku podczas próby pobicia swojego rekordu w nurkowaniu głębokim we włoskim jeziorze Garda.

Kapituła do spraw Odznaczeń Polskiego Komitetu Olimpijskiego, srebrnym medalem za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego odznaczyła Pana Andrzeja Kuczyńskiego - Koordynatora Komendanta Głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych w Policji. Selekcjoner reprezentacji polskiej Policji w piłce nożnej. Jest odpowiedzialny za harmonogram wydarzeń sportowo-rekreacyjnych, objętych patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji, do którego trafiają największe imprezy sportowe przygotowywane przez środowisko policyjne, mające już często rangę międzynarodową, a także mistrzostw Polski Policji. Bierze czynny udział w przygotowywaniu zawodów sportowych, o charakterze krajowym i międzynarodowym. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć jest Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja. W 2018 roku w turnieju, którego celem jest upamiętnienie bohaterstwa funkcjonariusza Policji, a także integracja środowiska służb mundurowych, wzięło udział 67 drużyn, w tym 10 zagranicznych. Jest pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej Funkcjonariuszy i Żołnierzy o Puchar Komendanta Głównego Policji pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Ogólnopolskich Zawodów Pływackich Służb Mundurowych im. kom. Wacława Lejko o Puchar Komendanta Głównego Policji. Kierowana przez Andrzeja Kuczyńskiego reprezentacja polskiej Policji w piłce nożnej sięga po najwyższe trofea zarówno w turniejach krajowych, jak i międzynarodowych, m.in. w maju 2018 roku reprezentacja zajęła pierwsze miejsce w XV Mistrzostwach Świata Policji w Piłce Nożnej Drużyn Siedmioosobowych w Hiszpanii, natomiast w kwietniu 2018 roku podczas Mistrzostw Policji w Halowej Piłce Nożnej w Cetniewie drugie miejsce. Wspiera wiele cennych inicjatyw, które w istotny sposób przyczyniają się do podniesienia sprawności funkcjonariuszy Policji oraz integracji środowisk policyjnych w Polsce i na świecie.

Brązowym medalem za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego został odznaczony insp. Tomasz Kubicki - Komendant Powiatowy Policji w Oleśnie. W 2005 roku był jednym z inicjatorów pierwszego startu reprezentacji polskiej Policji w Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych, rozgrywanych co dwa lata w różnych częściach świata, a w których startuje ok. 10 tys. sportowców z 60-70 krajów. Wielokrotnie powoływany przez Komendanta Głównego Policji do przygotowania i kierowania reprezentacją polskiej Policji w lekkoatletyce, na różnego rodzaju zawodach rangi mistrzowskiej, zarówno w kraju jak i za granicą. Za każdym razem prowadzona przez niego reprezentacja sięgała po najwyższe trofea na Mistrzostwach. Tomasz Kubicki wielokrotnie zdobywał medale jako zawodnik w biatlonie i triatlonie (Quebeck - złoto, Adelaida – złoto i srebro, Vancouver - srebro, Firefax – brąz). Za osiągane wyniki służbowe i sportowe wielokrotnie wyróżniany i nagradzany przez Prezydenta RP, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji.

Odznaczenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego są bez wątpienia ogromnym zaszczytem dla polskiej Policji. Sprawność fizyczna w policyjnej służbie odgrywa istotną rolę, a przyznane przez Kapitułę wyróżnienia PKOL-u stanowią podziękowania dla funkcjonariuszy, którzy mimo trudów służby zrealizowali, bądź realizują swoje sportowe pasje.

(Gabinet KGP)

 

 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
 • Najwyższe odznaczenia sportowe dla funkcjonariuszy polskiej Policji
Powrót na górę strony