Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wodny patrol uratował załogę katamaranu

Data publikacji 30.07.2018

Wodny patrol w każdy weekend wakacji pełni służbę na zbiorniku Jeziorsko. Dzięki szybkiej akcji policjantów z KPP w Poddębicach oraz zduńskowolskich ratowników WOPR uratowano mężczyzn z przewróconego dwukadłubowca.

W upalne niedzielne popołudnie 29 lipca br., o godz. 14:30, policyjna łódź motorowa patrolowała obszerny rejon Zalewu Jeziorsko. Tego dnia nad wodą wypoczywało wiele osób. Wodny patrol musiał jednak zachować szczególną czujność wobec wypoczywających na plaży jak i tych przebywających w wodzie oraz na jednostkach pływających.

Uwagę policjantów oraz ratowników WOPR przykuła niecodzienna sytuacja. Na środku Jeziorska na wysokości miejscowości Brodnia, gm. Pęczniew z pewnej odległości funkcjonariusze ujawnili przewracający się katamaran. Załoga policyjnej motorówki natychmiast podpłynęła bliżej. Wodny patrol bez chwili wahania podjął akcję ratowniczą wobec 48-letniego mężczyzny, który zniesiony silnym wiatrem oraz dużymi falami dryfował bez kapoka 80 metrów od przewróconej jednostki. Drugi 49-letni mężczyzna kurczowo trzymał się pływaka znajdującego przy katamaranie. Mundurowi szczęśliwie wydobyli załogę dwukadłubowca na służbową łódź. Mężczyźni nie wymagali pomocy medycznej, byli trzeźwi. Policjanci pouczyli uratowane osoby oraz przypomnieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Na miejsce zdarzenia przypłynęła łódź motorowa WOPR Zduńska Wola, która pomogła odwrócić katamaran oraz dopłynąć mężczyznom do miejsca wodowania.

Przypominamy…

Dzięki wykorzystaniu sprzętu pływającego mundurowi wspomagają działania zduńskowolskiego WOPR-u z którym 6 czerwca 2018 roku KPP w Poddębicach zawarła porozumienie regulujące współdziałanie obu służb na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policjanci z Poddębic pełnią wodne patrole w każdą wakacyjną sobotę i niedzielę od godziny 11:00 do 19:00 aż do zakończenia letniego sezonu - 2 września 2018 roku.

Policja apeluje!

Zasady bezpieczeństwa nad wodą:

1. Jeśli korzystasz ze sprzętu wodnego sprawdź, czy jest sprawny oraz czy przebywające na nim osoby są odpowiednio zabezpieczone (mają kamizelki/kapoki).

2. Pływaj w miejscach dozwolonych i strzeżonych, tam gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik WOPR. Wybieraj miejsca oznaczone bojami. Stosuj się do znaków wydanych przez ratownika.

3. Nie korzystaj z kąpieli w zbiornikach takich jak żwirowiska czy stawy. Są one często zanieczyszczone, zarośnięte i mają niepewne dno.

4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska i stosuj się do zaleceń ratownika. Polecenia ratownika są zawsze związane z Twoim bezpieczeństwem.

5. Nigdy nie pływaj samotnie. Jeśli wybierasz się nad wodę poinformuj najbliższych gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.

6. Nie pływaj w czasie burzy, mgły i porywistego wiatru. Złe warunki atmosferyczne są przyczyną wielu wypadków.

7. Nie wchodź rozgrzany do wody. Najpierw schłodź klatkę piersiową, nogi i ręce, aby wyrównać temperaturę ciała i uniknąć szoku termicznego.

8. Nie skacz do wody w nieznanych miejscach. Stanowczo zabronione są skoki „na główkę”

9. Nie pływaj bezpośrednio po posiłku, ani po spożyciu alkoholu i innych używek. Alkohol pogarsza sprawność psychiczną i fizyczną, powoduje zaburzenia orientacji w przestrzeni, jest powodem wielu wypadków.

10. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo, aby nie wychłodzić organizmu. Po wyjściu osusz się i przebierz.

Pamiętaj, że przebywając nad wodą to my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo własne i swoich bliskich. Dlatego przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, zachowuj czujność i zdrowy rozsądek zarówno w wodzie, jak i nad wodą.

(KWP w Łodzi / kp)


 

  • wodny partol
  • wodny partol
  • wodny partol
Powrót na górę strony