Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Razem na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Data publikacji 04.03.2008

Komendant Stołeczny Policji insp. Jacek Olkowicz i Prezydent m. st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisali porozumienie na rzecz współpracy przy realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Porozumienie obowiązywać będzie w latach 2008 – 2011 i zakłada między innymi budowę systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz integrację poszczególnych środowisk i działań na rzecz ograniczania tego zjawiska.

Przemoc w rodzinie może mieć różne oblicza. Najczęściej kojarzymy ją z wykorzystaniem siły, bywa, że sprawca stosuje wyłącznie przemoc psychiczną. Rozmiary przemocy rodzinnej, nazywanej także „domową”, są trudne do oszacowania. Już sam fakt, że występuje ona w „czterech ścianach naszego mieszkania”, utrudnia dotarcie zarówno do ofiary, jak i samego sprawcy. Niechętnie rozmawiamy o niej z innymi osobami, staramy się również nie „wtrącać” do życia naszych sąsiadów. Z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo.

Postępowanie ofiar przemocy w rodzinie jest często bardzo podobne. W przypadku osób dorosłych, po pierwszych przypadkach agresji, próbują one rozmawiać ze sprawcami na temat tego, co zrobili, starając się wzbudzić w nich poczucie winy. Często zdarza się wówczas usłyszeć przeprosiny i obietnicę natychmiastowej poprawy. Jeszcze częściej okazuje się, że „skrucha” była tylko chwilowa i sytuacja zaczyna się powtarzać. Ofiarami przemocy domowej są również dzieci. Nie zawsze jest to przemoc skierowana bezpośrednio w stosunku do nich. Dzieci cierpią i są krzywdzone także wtedy, gdy są świadkami przemocy dorosłych. Przemoc domowa może wyrządzić dziecku szkody fizyczne i emocjonalne, które długo będą ciążyć na jego dorosłym życiu.

Sprawcy przemocy w rodzinie często starają się doprowadzić do izolacji społecznej ofiary. Dokładnie kontrolują i ograniczają jej kontakty z innymi członkami rodziny, przyjaciółmi i sąsiadami. Odizolowanie i ukrywanie przed innymi swoich problemów sprawia, że ofiara przemocy staje się coraz bardziej bezsilna, a „władza” sprawcy systematycznie się zwiększa.

8 listopada 2007 roku Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałą Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2007 - 2011. Przedstawiciele władz miasta dążąc do realizacji celów programu zapraszają do współpracy instytucje, które w swoich działaniach również zajmują się problematyką przemocy w rodzinie.

Komendant Stołeczny Policji insp. Jacek Olkowicz i Prezydent m. st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisali porozumienie na rzecz współpracy przy realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Porozumienie obowiązywać będzie w latach 2008 – 2011 i zakłada między innymi budowę systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz integrację poszczególnych środowisk i wzrost efektywności działań na rzecz ograniczania tego zjawiska.

Powrót na górę strony