Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja, prokuratura i PKBWL wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku lotniczego

W środę (9 sierpnia) w okolicach miejscowości Klików (pow. żagański) doszło do wypadku motoszybowca, w wyniku którego na miejscu zginęła jedna osoba. Policjanci, prokuratorzy oraz przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych wykonywali czynności na miejscu zdarzenia do późnych godzin nocnych.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu około godziny 14:25 otrzymał zgłoszenie o rozbiciu się motoszybowca w okolicach miejscowości Klików w powiecie żagańskim. Natychmiast we wskazane miejsce zostali skierowani policjanci, którzy potwierdzili zdarzenie. Niestety, w jego wyniku zginął 64-letni pilot, których z nieustalonych przyczyn stracił panowanie nad maszyną i uderzył w drzewo. Na miejscu pojawiła się również straż pożarna, która zabezpieczała miejsce zdarzenia. Tam pod nadzorem prokuratora czynności procesowe wykonywali policjanci z grupy dochodzeniowo – śledczej. Policjanci na miejscu przeczesywali każdy kawałek terenu celem znalezienia jakichkolwiek dodatkowych śladów. Na miejscu obok policjantów i prokuratorów pracowali także przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, którzy będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności wypadku. Te zostaną zbadane w ramach wszczętego postępowania, które prowadzone jest w kierunku art. 173 §1 i §3 Kodeksu Karnego pod nadzorem prokuratury.

 

Art. 173 Kodeksu Karnego – Sprowadzenie katastrofy w ruchu

§ 1. Kto sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Źródło: st. sierż. Aleksandra Jaszczuk

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

 

Powrót na górę strony