"Wolność we krwi"
15 sierpnia obchodziliśmy święto Wojska Polskiego, uświetnione Wielką Defiladą Niepodległości. W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości także Narodowy Bank Polski przygotował wydarzenie muzyczno-teatralne pod tytułem „Wolność we krwi”.
Przedstawienie odbyło się na pl. Piłsudskiego w Warszawie i składało się ze strefy promocyjnej i widowiska muzycznego, zrealizowanego w ramach przedsięwzięcia „ My Polacy 1918–2018” NBP i było jego kulminacyjnym punktem.
Na pl. Piłsudskiego ściągnęły tłumy mieszkańców, by zobaczyć spektakl, przed którym głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Mówił o sile polskich rodzin, które jako naród nigdy się nie poddały i nieustannie dążyły do wolności. Opowieść była o jednej z takich rodzin, ukazana w kontekście wydarzeń historycznych z lat 1918–2018. Oglądając historię rodziny Poleskich, obserwujemy przemiany Polski przez 100 lat aż do dzisiaj. Historię tę pokazano z wykorzystaniem różnych form artystycznych.
W wybudowanej na placu kamienicy i przed Grobem Nieznanego Żołnierza były grane sceny na żywo, na projektorach wyświetlano materiały archiwalne i przygotowane wcześniej filmy. Wrażenie na oglądających zrobiły także animacje wyświetlane na scenie-kamienicy i okolicznych budynkach. Całość uświetnili znani aktorzy, m.in. Dominika Ostałowska, Radosław Pazura, oraz chór z orkiestrą. Piosenki były ważnym elementem przedstawienia, wpisywały się w historię opowiadaną przez aktorów i narratora.
W strefie promocyjnej „My Polacy” prezentowało się wiele instytucji. Stoisko Policji koordynowane było przez Biuro Komunikacji Społecznej KGP, które współpracuje w ramach porozumienia z NBP. Do wspólnego stoiska zaproszone zostały: Komenda Stołeczna Policji, Biuro Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej KGP oraz Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP, a także miesięcznik „Policja 997” BKS KGP, które prezentowało m.in. czasopismo, komiksy i gadżety. Można było dowiedzieć się, jak wstąpić do Policji oraz zobaczyć sprzęt wykorzystywany w służbie.
Instytut Pamięci Narodowej oferował gry dla dzieci i historyczne publikacje, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych eksponowało zgromadzone pamiątki i eksponaty, a Główny Urząd Statystyczny – stare roczniki i atlasy. Na stanowisku Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych można było nabyć monety i banknot kolekcjonerski. Obecne były także Poczta Polska, Polska Grupa Zbrojeniowa i Polski Komitet Olimpijski.
Rok 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Każda z instytucji angażuje się w te obchody. 15 sierpnia Wojsko Polskie zorganizowało wielką defiladę, a Narodowy Bank Polski spektakl muzyczny. Także Policja wpisuje się w 100-lecie jubileuszu również z powodu stu lat powstania instytucji. Koncepcja widowiska przygotowana przez NBP jest spójna ze spektaklem granym przez Amatorską Scenę Policyjną „Służba”. Przedstawienie pokazuje historię Policji w pigułce, poprzez dzieje policyjnej rodziny.
Spektakl premierowy odbył się w styczniu tego roku, dotychczas zagrano go w WSPol., szkołach Policji w Słupsku i Pile oraz w KWP w Kielcach. W najbliższym czasie będzie wystawiany w KWP w Łodzi i Gdańsku oraz w CSP w Legionowie.
(Tekst i zdjęcia: Krzysztof Chrzanowski - miesięcznik Policja 997 / ig)
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.88 MB)