Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

LUBUSKA POLICJA NA OBCHODACH ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO

Data publikacji 18.08.2018

Obchody Święta Wojska Polskiego to szczególne wydarzenie dla wszystkich żołnierzy. W dniu tym, wojsko wraz ze społeczeństwem czci chwałę oręża polskiego, które w dziejach naszego Państwa odegrało rolę szczególną. W sobotnich uroczystościach nie mogło zabraknąć Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., nadinsp. Heleny Michalak oraz licznych pocztów sztandarowych w tym Lubuskiej Policji.

Wysiłek zbrojny naszych rodaków jest integralną częścią naszego narodu. Rocznica Bitwy Warszawskiej akcentuje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze, najcenniejsze i najbardziej szlachetne. Na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których nieustannie dążymy. Umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyzny. Taka postawa, determinowana kartami naszej historii, powinna charakteryzować nie tylko służby mundurowe, ale i każdego Polaka.

Pochylając czoła nad bohaterami tamtych dni, pamiętajmy o wielu innych pokoleniach Polaków składających ofiarę krwi w walce o niepodległość, o przetrwanie narodu i nienaruszalność Jego granic. Dlatego wojsko otoczone jest szczególnym uznaniem i szacunkiem. Nie tylko w Polsce ale i na świecie. Bo to co wydarzyło się w sierpniu 98 lat temu, miało również wpływ na losy Państw Zachodnich. Stąd szacunek i wdzięczność dla Polaków i wszystkich tych, którzy skutecznie w tym czasie odpierali ataki bolszewików. Z szacunku do tych historycznych wydarzeń, w tym czasie odprawiane są uroczyste Msze Święte w intencji Ojczyzny i poległych na polu chwały. Ku czci ich pamięci organizuje się uroczyste apele.

Lubuskie Obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem żołnierzy, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Markiem Łapińskim, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej, władz województwa z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem na czele, Dowódcą Generalnym Rodzaju Sił Zbrojnych gen. broni Jarosławem Mika oraz wieloma znamienitymi gośćmi, odbyły się w sobotę (18 sierpnia) w Gorzowie Wielkopolskim. Na uroczystościach tych nie mogło zabraknąć przedstawiciela Lubuskiej Policji, którą reprezentowała Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. nadinsp. Helena Michalak. Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Skwerze Wolności.

Msza Święta, w intencji żołnierzy Wojska Polskiego odprawiona została w Kościele Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa dr Pawła Sochę. Później uczestnicy przeszli ulicami Gorzowa na Plac Grunwaldzki. Tutaj zaplanowano oficjalną część. Żołnierze odebrali awanse na wyższe stopnie służbowe, nagrody i wyróżnienia.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak zwrócił się do wszystkich żołnierzy słowami:

Drodzy żołnierze stacjonujący na obszarze województwa lubuskiego. Jesteśmy dumni, kiedy słyszymy o Waszym udziale w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, kiedy słyszymy opinie o Waszym profesjonalizmie, o Waszej gotowości do spełniania nawet najtrudniejszych zadań. Chce Wam dzisiaj za każdy dzień Waszej służby podziękować. Chcę podziękować także Waszym bliskim, bez których ta służba z pewnością byłaby o wiele cięższa. Chcę Wam życzyć byście byli bezpieczni i czerpali satysfakcję ze służby naszej Ojczyźnie. Z tego, że jesteście obrońcami naszej niepodległości. Jesteśmy z Was dumni. Niech żyje Wojsko Polskie. Niech żyje niepodległa, suwerenna i wolna Ojczyzna”.

W asyście honorowej znalazły się Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania, poczet sztandarowy i kompania honorowa 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej 10 i 34 Brygada Kawalerii Pancernej, 1 batalion piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej, 35. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej, poczet sztandarowy Policji Państwowej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz poczty sztandarowe kombatantów, organizacji i szkół. Nie zabrakło także naszego największego sojusznika- żołnierzy najpotężniejszej armii świata- Stanów Zjednoczonych

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego, a kompania honorowa oddała salwę honorową. Odegrano również Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Następnie przegrupowane pododdziały przedefilowały przed zebranymi gośćmi. Po oficjalnej części obchodów mieszkańcy mieli okazję poznać sprzęt wojskowy, m.in. KTO Rosomak 30P, KTO SPIKE, KTO WEM, pojazd saperski TOPOLA czy czołg Leopard 2A4. Nie zabrakło również atrakcji, jak ścieżka saperska oraz żołnierskiej grochówki wydawanej przez kuchnię polową. Odbył się również pokaz dynamiczny z zatrzymania podejrzanego w wykonaniu antyterrorystów. Nie zabrakło ekspozycji policyjnego sprzętu, stoiska z zagadnieniami profilaktycznymi oraz ruchu drogowego.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony