Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Stop agresji na drodze!

Data publikacji 22.08.2018

Od używania klaksonu, przez obraźliwe gesty i krzyki zza kierownicy, aż w końcu nawet po rękoczyny i niebezpieczne manewry autem – niestety agresja za kierownicą przybiera różne formy i różne są jej przyczyny. Jedno jest pewne – na pewno nie poprawia ona poziomu bezpieczeństwa na drogach, a drogowi „szeryfowie” nieraz sami później muszą się tłumaczyć ze swojego zachowania.

Kilka dni temu w Olsztynie na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej z Limanowskiego pewnemu mężczyźnie puściły nerwy. Kierowca osobowego opla, z jakiegoś powodu zdenerwował się na kierowcę mitsubishi i po dojechaniu do najbliższego skrzyżowania, postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość. Mężczyzna wysiadł ze swojego auta i podszedł do pojazdu, którego kierowca wzbudził w nim agresję. Po krótkiej wymianie zdań kierowca z opla uderzył w twarz kierowcę mitsubishi, a następnie zaczął szarpać za drzwi pojazdu. Po chwili agresor odpuścił, wrócił do swojego auta i odjechał.

 

 

O zdarzeniu policjantów poinformował poszkodowany kierowca mitsubishi. Do zdarzenia doszło na monitorowanym skrzyżowaniu, dzięki czemu ustalenie właściciela opla zajęło niewiele czasu. Już wiadomo, że sprawcą zamieszania jest mieszkaniec Olsztyna, który w najbliższym czasie będzie musiał wytłumaczyć się ze swojego zachowania.

Trudno ocenić, co kieruje osobami, które swoją frustrację i chęć udowodnienia wyższości wyładowują taką agresją. Zapominają przy tym, że każdy kierujący czy pieszy jest równoprawnym użytkownikiem drogi. Obowiązują ich te same przywileje jak również obowiązki uregulowane przepisami kodeksu drogowego. Żaden z nich nie jest szeryfem, który ma prawo samodzielnie wymierzać sprawiedliwość na drodze.

Do zachowań kierowców wzbudzających agresję należą m.in.:

- utrudnianie włączenia się do ruchu

- używanie sygnału dźwiękowego oraz świateł drogowych niezgodnie z przepisami

- korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego

- jazda „zderzak w zderzak” mająca na celu wymuszenie zwiększenie prędkości lub zjechanie na pobocze

- niestosowne gesty

- używanie słów wulgarnych

- ruszanie z piskiem opon lub gwałtowne hamowanie

Policjanci przypominają, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma takie same prawa. Każdy kierowca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów w takim samym zakresie bez względu na posiadane predyspozycje do kierowania pojazdami. Kierowcy wymierzający sprawiedliwość samodzielnie mogą się narazić na odpowiedzialność karną.

„Stop agresji drogowej” - widziałeś agresywne i niebezpieczne zachowanie za kierownicą? Poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji. Nagrania z zapisem nieprawidłowych zachowań można również przesyłać mailowo na adres: stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl.

(rp/tm)

Powrót na górę strony