Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętajmy o swoich pupilach!

Data publikacji 24.08.2018

Tegoroczne lato jest wyjątkowo upalne. Należy jednak pamiętać, że wysokie temperatury, oprócz przyjemności, niosą za sobą także zagrożenia. Szczególną czujność powinni zachować ci, którzy pochłonięci codziennymi obowiązkami zapominają o swoich pupilach pozostawionych w samochodach. Za takie zachowanie może grozić nawet kara do 2 lat więzienia.

Do takiego zdarzenia  doszło wczoraj (23.08.18) przy jednym z centrów handlowych w Więcborku w powiecie sępoleńskim. Około 16:00 policjanci zostali wezwani na interwencję dotyczącą psa uwięzionego w zamkniętym samochodzie. Właściciel czworonoga pozostawił mu jedynie lekko uchylone szyby. Funkcjonariuszom szybko udało się otworzyć  okno i uwolnić wystraszone zwierzę. Na miejsce wezwano również weterynarza, który zajął się psem. W pojeździe włączył się alarm, a wraz z nim, po kilku minutach, pojawiła się jego 35-letnia właścicielka, która, robiąc zakupy w pobliskim sklepie, nie zdawała sobie sprawy w jakim niebezpieczeństwie pozostawiła swojego współtowarzysza. Przeprowadzone badania wykazały, że pies był odwodniony i decyzją lekarza pozostał pod obserwacją. Szczęście w nieszczęściu, że dzięki  właściwej reakcji przechodnia i szybkiej interwencji policjantów udało się przeciwdziałać większemu nieszczęściu.

Pamiętajmy!
Pozostawianie jakiejkolwiek istoty żywej w nagrzanym samochodzie jest przejawem skrajnej nieodpowiedzialności. Zamknięty samochód działa jak akumulator ciepła. Szyby przepuszczają promienie słoneczne, które nagrzewają wnętrze pojazdu, a jednocześnie te same szyby stanowią izolator zatrzymujący ciepło w środku. Temperatura wewnątrz auta zaparkowanego przy upalnej pogodzie może osiągnąć nawet 90oC. Wówczas wystarczy kilka minut, by doszło do tragedii!

Widząc taką sytuację nie przechodźmy obojętnie. Reagujmy! Kiedy w szybki sposób nie jesteśmy w stanie odnaleźć właściciela pojazdu, właściwym zachowaniem jest wezwanie służb. W skrajnych przypadkach, ale podkreślmy to w SKRAJNYCH, dopuszczalne jest nawet wybicie szyby w samochodzie. Działamy wówczas w stanie wyższej konieczności, ratując zagrożone życie i zdrowie, co zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego wyłącza odpowiedzialność za zniszczone mienie.

(KWP w Bydgoszczy / wsz)

Powrót na górę strony