Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantka oznakowała rowery osób niepełnosprawnych w ramach programu STOP – rower oznakowany

Data publikacji 26.08.2018

Jeleniogórska policjantka 23 sierpnia br. na prośbę osób zrzeszonych w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, w ramach programu prewencyjnego ,,Stop – rower oznakowany’’, oznakowała 5 rowerów. Głównym celem programu jest ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów na terenie miasta i powiatu jeleniogórskiego oraz umożliwienie szybkiej i jednoznacznej identyfikacji roweru w przypadku jego utracenia.

W dniu 23 sierpnia 2018 roku policjantka z Wydziału Prewencji komendy miejskiej w Jeleniej Górze – sierż. szt. Beata Sosulska – Baran,  w ramach realizowanego programu STOP – Rower oznakowany,  oznakowała 5 rowerów osób zrzeszonych w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Główny cel programu to uświadomienie społeczeństwu zagrożeń dotyczących kradzieży rowerów oraz wskazanie sposobów zapobiegania tym zjawiskom.

Ponadto:

  • Usystematyzowanie znakowania rowerów poprzez ujednolicenie metody znakowania, kodu znakowania oraz zarejestrowanie ich w jednolitej bazie danych;
  • Ułatwienie ujawnienia skradzionych rowerów oraz zatrzymanie sprawców ich kradzieży;
  • Identyfikacja właścicieli w przypadku odzyskania roweru;
  • Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa właścicieli rowerów.

Kiedy można przystąpić do programu?

Rower, podobnie jak samochód, musi zostać odpowiednio przygotowany przez właściciela do tego, aby mógł bezpiecznie poruszać się po drodze i nie być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Rower musi być więc widoczny i sprawny. Wyposażony w sprawne światło przednie, tylne, sprawny hamulec oraz dzwonek.

Co zrobić, gdy zginie nam rower?

Oznakowanie roweru nie gwarantuje nam 100% pewności, że rower nie zostanie skradziony. Głównym celem znakowania jest po pierwsze odstraszenie potencjalnych złodziei, a po drugie umożliwienie identyfikacji i odzyskania roweru w momencie jego odnalezienia;
Gdy zginie rower, należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub Straży Miejskiej.

Jak zabezpieczyć się przed kupnem kradzionego roweru i przed jego kradzieżą?

Kupując rower, zwłaszcza używany, trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej - daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego.
Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądnym będzie zrezygnować z transakcji. Decydując się na kupno roweru z tzw. drugiej ręki, jeżeli nie posiada on zazwyczaj karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna - sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży lub gdy rower był skradziony.

(KWP we Wrocławiu / wsz)

Powrót na górę strony