Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Będzie nowa komenda Policji w Białogardzie – uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego

Data publikacji 30.08.2018

29 sierpnia 2018 r. odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie. Już niedługo funkcjonariusze i pracownicy cywilni tej jednostki zmienią dotychczasowy adres i przeprowadzą się do nowoczesnej komendy przy ul. Kołobrzeskiej.

W wydarzeniu wziął udział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc, szef zachodniopomorskich policjantów nadinsp. Jacek Cegieła i Komendant Powiatowy Policji w Białogardzie insp. Jerzy Kitowski. Gościliśmy także tak znamienitych gości jak JE ks.bp Krzysztof Zadarko, parlamentarzystów, przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, na czele ze Starostą Białogardzkim Tomaszem Hyndą; przedstawicieli instytucji współdziałających z Policją i kadrę kierowniczą zachodniopomorskiej Policji.

Wraz z aktem erekcyjnym, dla upamiętnienia wydarzenia, do specjalnej tuby wmurowanej w podwaliny nowej komendy trafiły między innymi będące w obiegu monety, okolicznościowy medal KWP w Szczecinie, zdjęcia funkcjonariuszy, lokalne gazety, a także aktualne wydanie miesięcznika „Policja 997”.

Inwestycja ma niewątpliwie duże znaczenie nie tylko dla powiatu białogardzkiego, ale także całego garnizonu zachodniopomorskiej Policji. Dzięki niej, policjanci oraz mieszkańcy powiatu będą mogli korzystać z wszystkich udogodnień i wysokich standardów, jakie gwarantuje nowoczesny kompleks budynków. Tą jednostkę tworzą policjanci (99 etatów) oraz pracownicy cywilni (22 etaty). W projekcie uwzględniono wszystkie pomieszczenia wykorzystywane do realizacji podstawowych zadań jednostki, których możliwości utworzenia nie gwarantował użytkowany dotychczas stary budynek.

Nowa siedziba komendy przy ul. Kołobrzeskiej w Białogardzie znajduje się na działce przekazanej przez starostę białogardzkiego. Ma powierzchnię około 1 ha, natomiast powierzchnia użytkowa budynku będzie wynosić około 2.500 m2. Oprócz tego do użytku zostanie oddany budynek garażowy z myjnią i magazynami oraz budynek, w którym będą znajdowały się kojce dla psów służbowych, a także parkingi.

Maksymalny czas realizacji budowy wynosi 32 miesiące. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2017 r., a całkowity koszt prac budowlanych to około 20 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa i zostały zagwarantowane ustawą z dnia 15 grudnia 2016 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”.

Za projekt nowej siedziby KPP w Białogardzie odpowiada Invest Projekt Zachód Sp. z o.o., a głównym wykonawcą budowy jest firma MIRBUD S.A.

Spotkanie w Białogardzie to także ważne zapewne wydarzenie w życiu 15-letniego Krystiana Gołębiewskiego. Premier Mateusz Morawiecki i minister Joachim Brudziński wręczyli mu medal Młodego Bohatera. Nastolatek w maju 2017 roku był nad jeziorem w Żeliszewie, gdzie zobaczył jak dwie nastolatki wypadły z łódki. Chłopiec dopłynął do jednej z dziewczyn i asekurował ją do czasu przyjazdu strażaków. Drugiej dziewczyny niestety nie dało się uratować.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa MSWiA, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Krystian Gołębiewski jest 102 osobą, która otrzymała to wyróżnienie.

 

Zespół prasowy KWP w Szczecin / AŚ

 

Powrót na górę strony