Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przed nami ostatni weekend wakacji

Data publikacji 31.08.2018

Przed nami ostatni weekend wakacji, a ten nieodzownie wiąże się ze zwiększonym ruchem na drogach. By podróżujący mogli bezpiecznie wrócić z letniego wypoczynku, na drogach Opolszczyzny służbę pełni więcej niż zwykle policjantów ruchu drogowego i prewencji. Funkcjonariusze zwracają przede wszystkim uwagę na trzeźwość oraz prędkość z jaką poruszają się kierowcy, w tym również motocykliści. Ponadto, mundurowi w tracie kontroli drogowych na opolskim odcinku autostrady rozdają ulotki informacyjne pn. Bezpieczna Autostrada, w których to informują o zasadach prawidłowego korzystania z dróg ekspresowych i autostrad.

Do tragicznego zdarzenia doszło 30 sierpnia, po godzinie 7:00 na drodze pomiędzy Krapkowicami, a Zdzieszowicami. Według wstępnych ustaleń pracujących na miejscu policjantów kierujący osobowym peugeotem, z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z ciężarową cysterną. Niestety, kierujący samochodem osobowym poniósł śmierć na miejscu. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

W naszym regionie o bezpieczeństwo na drogach dbać będą opolscy policjanci. Funkcjonariusze będą przede wszystkim sprawdzać trzeźwość kierowców, prędkość z jaką się poruszają, a także czy kierowcy i pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa czy fotelików do przewożenia dzieci. Uwaga mundurowych skierowana będzie również na kierujących motocyklami.

Policjanci wyposażeni w mierniki prędkości, nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz alkomaty, będą walczyć z piratami drogowymi. Od początku wakacji opolscy policjanci odnotowali 173 wypadki drogowe, w których zginęło 18 osób, a 202 odniosły obrażenia ciała. W roku ubiegłym, w okrasie wakacyjnym mieliśmy mniej zdarzeń na drogach (145 wypadków), natomiast więcej osób w tych wypadkach zginęło (19 osób poniosło śmierć na miejscu).

Od początku wakacji funkcjonariusze ruchu drogowego garnizonu opolskiego przebadali 89 463 osoby na stan trzeźwości, przy czym zatrzymali 611 nietrzeźwych kierujących. W porównaniu, w 2017 roku, przez całe wakacje przeprowadzono 97 100 badań i ujawniono 517 nietrzeźwych kierowców.

Apelujemy zatem by w ten ostatni wakacyjny weekend, podczas którego wielu z nas planuje powroty, odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoje, bliskich, a także innych uczestników ruchu drogowego.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  • nigdy nie wsiadać za kierownicę po alkoholu;

  • przed podróżą starać się wypocząć;

  • w czasie jazdy korzystać z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozić w fotelikach;

  • przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego) wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę) i potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny),

  • przestrzegać ograniczeń prędkości, dostosować ją do aktualnie panujących warunków drogowych - dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,

  • pamiętać o zastosowaniu zasady ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Czytaj również:

 

Film Przed nami ostatni weekend wakacji

Powrót na górę strony