Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja Policji – zlikwidowane 3 plantacje marihuany

Data publikacji 31.08.2018

Policjanci Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Żarach ujawnili na obrzeżach Żar trzy uprawy marihuany. Zabezpieczono łącznie ponad 170 krzewów w różnej fazie wzrostu. Podejrzany w tej sprawie to 30-letni mężczyzna, który został zatrzymany i usłyszał już zarzuty.

Zwalczanie nielegalnego procederu związanego z uprawą i handlem marihuaną to jedno z zadań funkcjonariuszy żarskiej jednostki. Policjanci wykonują szereg działań w tym celu, aby każdy rodzaj i ilość nielegalnych środków wyeliminować z rynku. We wtorek (28 sierpnia ) funkcjonariusze służby kryminalnej z uzyskanych informacji oraz pracy operacyjnej w lesie pod Żarami ujawnili uprawę marihuany. W wyniku podjętych działań zatrzymali 30-letniego mężczyznę, który podejrzany jest o uprawę tej plantacji oraz jeszcze dwóch innych. Podczas czynności policjanci zabezpieczyli łącznie ponad 170 krzewów konopi innych niż włókniste. Rośliny znajdowały się w różnej fazie wzrostu, najwyższe miały ponad 120 centymetrów. Narkotyki zostaną przebadane w laboratorium policyjnym, a następnie po wydaniu postanowienia przez sąd – zniszczone. Mężczyzna usłyszał już zarzuty uprawy konopi. W czwartek (30 sierpnia) Prokuratura Rejonowa w Żarach zastosowała wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego i poręczenia majątkowego.

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii:

Art. 63-1.Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.

3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Źródło: kom. Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

Powrót na górę strony