Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci pomogli wrócić mężczyźnie do kraju przodków

Data publikacji 31.08.2018

Policjanci katowickiego oddziału prewencji pomogli obywatelowi Ukrainy w wyjeździe do jego nowego kraju zamieszkania. Pomimo utracenia bagażu i pieniędzy, inicjatywa mundurowych pozwoliła mu otrzymać wsparcie ambasady i o czasie dotrzeć na lotnisko w Pyrzowicach. Stamtąd mógł odlecieć do Izraela.

W środę, około godziny 12.00, do policjantów pełniących służbę w Katowicach podszedł zrozpaczony mężczyzna, prosząc o udzielenie pomocy. Był obywatelem Ukrainy, lecz niedawno uzyskał obywatelstwo izraelskie i postanowił wyjechać do kraju pochodzenia swoich dziadków. Była to pierwsza podróż zagraniczna w jego życiu. Przeznaczył na nią, oraz na zakup biletu lotniczego z Katowic do Izraela, swoje oszczędności. Podczas podróży autokarem z Ukrainy do Katowic, podczas postoju w Krakowie doszło do przykrej sytuacji. W wyniku nieporozumienia autokar, którym podróżował obcokrajowiec, odjechał bez niego, za to z jego bagażem i pieniędzmi przeznaczonymi na podróż. Do Katowic dostał się dzięki pomocy krakowskich policjantów. Mundurowi pomogli mu dostać się na miejsce autokarem. To jednak nie rozwiązywało problemu mężczyzny. Samolot, na który posiadał rezerwację, odlatywał z Pyrzowic po godz. 15.00. Dodatkowo mężczyzna dowiedział się, że lotnisko oddalone jest od centrum miasta o 40 km. Z pomocą przybyli policjanci katowickiego oddziału prewencji. Stróże prawa telefonicznie skontaktowali się z ambasadą Izraela w Warszawie, prosząc o udzielenie pomocy ich obywatelowi. Mężczyzna po rozmowie z jednym z pracowników ambasady, otrzymał wsparcie w postaci przekazu pieniężnego na konto bankowe. Następnie policjanci przewieźli mężczyznę na dworzec i wskazali mu autobus, który zawiezie go na czas bezpośrednio na lotnisko Katowice-Pyrzowice, a także opłacili jego przejazd.
Pomaganie osobom, które z rożnych powodów znalazły się w trudnej sytuacji, stanowi źródło ogromnej satysfakcji dla osób, które swoją zawodową przyszłość związały z policyjnym mundurem. Szczera wdzięczność okazana mundurowym przez mężczyznę to przykład takiej właśnie sytuacji. Zdarzenie to pokazuje ponadto, z jak różnymi problemami spotykają się mundurowi w swojej codziennej służbie. Jest też dowodem na to, że nawet doświadczając tak wyjątkowych problemów, możemy liczyć na serdeczność i pomocna dłoń ze strony stróżów prawa.

Mamy nadzieję, że mężczyzna już bez żadnych przeszkód dotarł do celu swojej podróży.

(KWP w Katowicach / kp)

 

Powrót na górę strony