Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

14-latek sprawcą fałszywego alarmu bombowego

Data publikacji 14.04.2006

Lubuscy policjanci zatrzymali sprawcę fałszywego alarmu o podłożeniu bomby w Urzędzie Skarbowym w Żaganiu.

4 stycznia 2006 r. ok. godz. 21.00 do Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu zadzwonił młody człowiek, informując o podłożeniu bomby w Urzędzie Skarbowym w Żaganiu, po tym natychmiast rozłączył się. Oficer dyżurny, który przyjmował zgłoszenie skierował w rejon Urzędu Skarbowego w Żaganiu służby policyjne. Do akcji zostały włączone pozostałe służby ratownicze: straż pożarna, pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne. W podwyższonej gotowości pozostawała również karetka pogotowia ratunkowego. Żagańska grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego wraz z innymi policjantami sprawdziła cały budynek urzędu, nie znajdując żadnych materiałów wybuchowych. Obiekt został przekazany po północy Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Żaganiu.

Policjanci z KPP w Żaganiu prowadzili w tej sprawie postępowanie wyjaśniające (z art. 66§1 kodeksu wykroczeń). Okazało się, że sprawca, zawiadamiając o fałszywym alarmie korzystał z telefonu na kartę.
Dzielnicowy prowadzący tę sprawę ustalił, że tylko w okresie od grudnia 2005 r. do stycznia 2006 r. z tego samego numeru telefonu dzwoniono na policyjny numer alarmowy 112 - aż 33 razy. Były to telefony z żartami, który robił sobie rozmówca (np. informując o narkotykach w swojej szkole, co po sprawdzeniach policjantów okazało się nieprawdą). Identyfikacja numeru telefonu, analiza zarejestrowanych rozmów oraz rozpoznanie prowadzone przez dzielnicowego KPP Żagań pozwoliło na ustalenie sprawcy fałszywego alarmu i pozostałych 33 połączeń z numerem pogotowia policyjnego. Sprawcą okazał się 14-letni mieszkaniec Żagania, uczeń gimnazjum.

W czasie przeszukania mieszkania, w którym mieszka nieletni, w jego pokoju policjanci znaleźli kartę SIM o numerze, z którego dzwoniono, zawiadamiając o podłożeniu bomby. W czasie przesłuchania nieletni Paweł T. przyznał się do tego, że ze złośliwości, dzwoniąc pod numer 112 fałszywie zawiadomił o podłożeniu bomby w Urzędzie Skarbowym w Żaganiu, czym wywołał niepotrzebne działania służb ratowniczych. Kartę SIM kupił w jednym z kiosków "Ruch' pod koniec 2005 r. i używał jej tylko dzwoniąc na numer 112 i tym samym robiąc sobie żarty. Nieletni przyznał się również do pożyczania karty SIM jednemu ze swoich kolegów.

Służby ratownicze wystawiły już zestawienia kosztów interwencji w dniu 4 stycznia 2006r. w związku ze zgłoszeniem o podłożeniu bomby w Urzędzie Skarbowym w Żaganiu. Np. zaangażowanie sił i środków straży pożarnej, pogotowia energetycznego i gazowego oszacowano na łączną kwotę ponad 3 tys. złotych.

Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego nieletni Paweł T. odpowie przed sądem dla nieletnich.

Powrót na górę strony