Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem „dopalaczami”

Data publikacji 10.09.2018

Małopolscy, śląscy i pomorscy policjanci zatrzymali kolejnych pięć osób stanowiących trzon zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu substancji psychoaktywnych. Do zatrzymań doszło na terenie województwa małopolskiego, łódzkiego i pomorskiego. Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wytwarzaniem oraz wprowadzaniem do obrotu zagrażających życiu i zdrowiu substancji psychotropowych, a także posiadania znacznych ilości środków odurzających. Cztery zatrzymane osoby zostały tymczasowo aresztowane.

O śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową Kraków-Podgórze, informowaliśmy w kwietniu 2018 r., gdy w ręce stróżów prawa wpadli członkowie grupy przestępczej, oferujący na internetowych portalach sprzedaż dopalaczy „na telefon”. Wówczas krakowscy kryminalni ustalili i zatrzymali 13 osób (w wieku od 22  do 73 lat) zaangażowanych w nielegalny proceder, wśród których byli zarówno organizatorzy nielegalnego procederu, jak i zajmujący się wytwarzaniem oraz dostarczaniem dopalaczy do konkretnych odbiorców. Wtedy też policjanci zlikwidowali magazyny, w których ukrywane były nielegalne substancje, zabezpieczając przy tym: 76 g suszu marihuany, ponad 1200 g substancji psychoaktywnej, która znajdowała się w przygotowanych do sprzedaży woreczkach foliowych z zapięciem strunowym. Ponadto funkcjonariusze m.in. zarekwirowali: wagi elektroniczne, młynki do rozdrabniania substancji, arkusze z etykietami stosowanymi w dystrybucji dopalaczy. Krakowscy policjanci rozbili grupę przestępczą trudniącą się produkcją i wprowadzaniem do obrotu dopalaczy ►

W wyniku ostatnio przeprowadzonych realizacji, policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie KMP w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową Wydziału do zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Krakowie przy wsparciu funkcjonariuszy SPAP KWP Krakowie, Katowicach oraz Gdańsku zatrzymali kolejnych 5 podejrzanych (w wieku od 27 do 48 lat) w sprawie, którzy byli najwyżej postawieni w hierarchii dopalaczowego interesu. Do zatrzymań doszło na terenie województwa małopolskiego, łódzkiego i pomorskiego.

Funkcjonariusze podczas przeszukań miejsc zamieszkania bądź przebywania zatrzymanych ujawnili i zabezpieczyli znaczne ilości środków odurzających w postaci: 51,65 g kokainy o czarnorynkowej wartości 15 000 zł, 468,65 g marihuany o czarnorynkowej wartości 20 000 zł. Kryminalni zarekwirowali także wagi elektroniczne, telefony komórkowe, zagraniczne dokumenty tożsamości innych osób, pieczątki obcych firm, steroidy anaboliczne,  broń gazową, maczety, miecze samurajskie, gazy łzawiące, kominiarki z emblematami klubów piłkarskich, pieniądze w kwocie 10 tys. zł oraz kilka pojazdów.

Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wytwarzaniem oraz wprowadzaniem do obrotu zagrażających życiu i zdrowiu substancji psychotropowych, a także posiadania znacznych ilości środków odurzających.

Na wniosek Prokuratury, Sąd Rejonowy dla Krakowa – Podgórza w Krakowie zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania wobec czterech podejrzanych, a wobec 31-latka dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi i poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys zł.

Zatrzymanym, w zależności od przedstawionych zarzutów grożą kary do 5 lub do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mw)

Opis filmu: wejście do mieszkania

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 1.2 MB)

Powrót na górę strony