Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Babciu, dziadku nie daj się oszukać!

Data publikacji 14.09.2018

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwo metodą „na wnuczka”. Wyłudził pieniądze od mieszkającej w łódzkiej dzielnicy Polesie seniorki. Niewykluczone, że ma związek z innymi podobnymi zdarzeniami, do których doszło w okresie minionych wakacji. Jeszcze raz apelujemy o czujność przy każdym telefonie z prośbą o przekazanie pieniędzy. Rozmawiajmy o takich sytuacjach z seniorami i przypominajmy im o zagrożeniach przy codziennych spotkaniach!

13 września 2018 roku w godzinach rannych, w dzielnicy Widzew, policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi zatrzymali 60-letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwo, do którego doszło 18 lipca b.r. na ulicy Wioślarskiej w Łodzi. Wówczas metoda „na wnuczka” wyłudzono od seniorki kilka tysięcy złotych. Tego dnia kobieta odebrała telefon. Nieznana jej osoba poinformowała, że jest policjantem, a jej wnuczka miała wypadek. Przekazała, że jeśli chce, by uniknęła problemów musi przekazać 30 tysięcy złotych. Staruszka nie miała takich pieniędzy, ale zgodziła się przekazać znacznie mniejszą kwotę.

Mężczyzna typowany jest do kilku innych podobnych zdarzeń , do których doszło w lipcu i sierpniu na terenie Łodzi. Ofiarami były zawsze starsze osoby, które mają telefony stacjonarne. Z analiz wynika, że oszuści typują pokrzywdzonych wybierając numery z książki telefonicznej sugerując się imionami abonentów.

60-latek usłyszał już zarzut. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratora podejrzany został objęty policyjnym dozorem.  

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

Policja już kolejny raz apeluje o rozwagę przy tego typu połączeniach telefonicznych. Pamiętajmy, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy. Najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy, czym większej kwoty tym lepiej.

  • Pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda.
  • W przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 i potwierdzić słowa „oficera”.
  • Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.
  • Oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.

Policja zwraca się z apelem do rodzin starszych osób, aby jak najczęściej przy rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ  NA OSZUSTÓW.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony