Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zapobiegli tragediom

Data publikacji 17.09.2018

Dzięki rozwadze i spokojnej rozmowie policjanci z komisariatu w Złoczewie uratowali życie zdesperowanej mieszkance Sieradza. Policjanci z Opoczna natomiast po dramatycznym telefonie od zrozpaczonego ojca, po poszukiwaniach odnaleźli i uratowali 27-latka.

16 września 2018 roku około godziny 15.00 dyżurny sieradzkiej policji otrzymał zgłoszenie o kobiecie, która siedziała na torach na sieradzkim moście nad rzeką Warta. Natychmiast na miejsce wysłano patrol. Funkcjonariusze zastali siedzącą na szlaku kolejowym kobietę. Ta na ich widok gwałtownie wstała i przeszła na zewnętrzną część barierki. Jednocześnie zakazała policjantom się zbliżać. Jeden z nich nawiązał z desperatką rozmowę, próbując wyciszyć jej emocje. Drugi z nich wezwał na miejsce straż pożarną i pogotowie ratunkowe. W tym samym czasie na drugim końcu mostu przypadkowo pojawiła się koleżanka kobiety. Ona również włączyła się do rozmowy i zaproponowała dla uspokojenia zapalenie papierosa. Prowadzący rozmowę policjant wykorzystał dogodny moment. Obezwładnił niedoszłą samobójczynię uniemożliwiając jej ewentualny skok. Chwilę potem podbiegł do nich drugi policjant. Wspólnymi siłami przenieśli ją na wewnętrzną, bezpieczną część mostu. Chwilę potem została przekazana w ręce ratowników medycznych. Niewątpliwie spokojne, a zarazem zdecydowane działanie funkcjonariuszy, wsparte przez znajomą kobiety, zapobiegło tragedii.

***

Po otrzymaniu zgłoszenia,  policjanci natychmiast pojechali do jednej z miejscowości w gminie Drzewica, gdzie według przekazanych informacji, na terenie jednej z posesji mógł przebywać 27-letni mężczyzna. Policjanci sprawdzili pomieszczenia w domu jak i budynkach gospodarczych. W jednym z nich  zastali zablokowane od środka drzwi. Policjanci musieli siłowo wejść do pomieszczenia, w którym zastali nieprzytomnego 27-laka. Mężczyzna próbował odebrać sobie życie.

Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do reanimacji młodego mężczyzny. Na szczęście pomoc nadeszła w porę. 27-latek przed przyjazdem karetki pogotowia odzyskał funkcje życiowe. Trafił do  szpitala.

Wg policyjnych statystyk każdego dnia w Polsce śmiercią samobójczą ginie ok. 15 osób. W zeszłym roku zmarło w ten sposób 5276 Polaków – to więcej niż w wyniku wypadków drogowych.

Aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, trzeba dowiedzieć się jak rozpoznawać i w jaki sposób rozmawiać z ludźmi w kryzysie.

Osoba zagrożona samobójstwem może:

- mówić o popełnieniu samobójstwa;

- mieć problemy z jedzeniem i spaniem;

- drastycznie zmieniać swoje zachowanie;

- wycofywać się z kontaktów towarzyskich;

- tracić zainteresowanie pracą, szkołą, swoim dotychczasowym hobby itd.;

- przygotowywać się do śmierci pisząc testament, list pożegnalny, porządkując swoje sprawy;

- rozdawać ważne dla niej rzeczy;

- podejmować ryzykowne działania;

- wykazywać zainteresowanie problemem śmierci i umierania;

- nie dbać o swój wygląd zewnętrzny;

- zwiększyć spożycie alkoholu, narkotyków lub leków.
 

Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub okaleczać się.

Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei.
 

Co robić?

Jeśli ktoś zwierza się tobie, że myśli o samobójstwie lub ujawnia przytoczone symptomy:

- nie obawiaj się porozmawiać o tym, nie okazuj zdziwienia i zaskoczenia;

- rozmawiaj, nie bój się, że twoje zainteresowanie tematem i dyskusja, będzie dla niej zachętą do realizacji planów;

- miej dla niej czas, okaż zainteresowanie i wsparcie;

- okaż gotowość do słuchania, pozwól na okazywanie emocji i akceptuj je;

- nie oceniaj, nie dawaj rad;

- szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak psycholog, psychiatra, telefon zaufania 800-70-22-22, lub 1161-23, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.

(KWP w Łodzi / kp)

 

Powrót na górę strony