Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy policjant wpadł, kiedy przyszedł odebrać pieniądze

Data publikacji 18.09.2018

Policjanci ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu zapobiegli utracie 178 000 złotych i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie oszustwa metodą „na policjanta”. Podczas rozmowy telefonicznej przestępca wprowadził w błąd pokrzywdzoną, a następnie pod pretekstem prowadzonej akcji nakłaniał kobietę do przekazania fałszywemu policjantowi wszystkich swoich oszczędności. W zorganizowaną przez policjantów zasadzkę wpadł Jan G. Za to przestępstwo 32-latkowi grozi teraz do 8 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymania 32-latka doszło przy ulicy Grzybowskiej. To tam śródmiejscy policjanci w jednym z mieszkań zorganizowali zasadzkę, w którą wpadł kompletnie zaskoczony takim rozwojem sytuacji Jan G. Zanim jednak do tego doszło nieustalona jeszcze osoba zadzwoniła do pokrzywdzonej i podszywając się pod funkcjonariusza CBŚP pod pretekstem policyjnej akcji wymierzonej w przestępców nakłaniała swoją ofiarę do pójścia do banku i wypłacenia z konta 178 000 złotych.

Kobieta spełniła żądania oszustów tyle tylko, że z banku zamiast pieniędzy przyniosła w kopercie ulotki. Wiedzieli o tym policjanci, którzy cały czas czuwali nad bezpieczeństwem kobiety będąc także w kontakcie z bankiem. 

Oszust polecił pokrzywdzonej, aby ta oczekiwała w swoim mieszkaniu na „policjanta”, który przyjdzie odebrać gotówkę. W mieszkania pokrzywdzonego na „odbieraka” zamiast pieniędzy czekali już prawdziwi policjanci.

Zaplanowana i zorganizowana w najdrobniejszych szczegółach akcja zakończyła się zatrzymaniem Jana G. Chwilę po tym jak mężczyzna przekroczył próg mieszkania został błyskawicznie obezwładniony. Tym samym policjanci ze  śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu zapobiegli wypłaceniu i utracie przez pokrzywdzoną wszystkich jej oszczędności.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił prokuraturze na postawienie mężczyźnie zarzutu usiłowania oszustwa. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności.

rsz/mb

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.86 MB)

Nagranie audio Rozmowa telefoniczna oszusta z pokrzywdzoną i próba nakłonienia do przekazania przestepcom gotówki (mp3)

Pobierz plik Rozmowa telefoniczna oszusta z pokrzywdzoną i próba nakłonienia do przekazania przestepcom gotówki (mp3) (format mp3 - rozmiar 22.37 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony