Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie policyjnych działań „Telefony” na kujawsko-pomorskich drogach

Data publikacji 19.09.2018

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili wczoraj działania kontrolno-prewencyjne „Telefony”. Głównym celem akcji było egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Wczoraj (18.09.18) kujawsko-pomorscy policjanci brali udział w ogólnopolskich działaniach kontrolno-prewencyjnych pn. „Telefony". Działania ukierunkowane były na zintensyfikowanie kontroli kierowców, którzy podczas jazdy korzystają z telefonu komórkowego, trzymając go w ręku. W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym, które jednoznacznie mówi w art. 45 ust.2 pkt.1: kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Jeśli musimy przeprowadzić rozmowę, warto skorzystać z dozwolonych urządzeń – tj. zestawu głośnomówiącego lub słuchawki Bluetooth.

Funkcjonariusze podczas działań zwracali również uwagę kierujących na skutki korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego. Kierując samochodem powinniśmy być w pełni skupieni na jeździe. Korzystanie z telefonu w czasie jazdy nie sprzyja skupieniu się w pełni na drodze i szybkim reakcjom. Wybieranie numeru, pisanie lub odbieranie sms-a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas kierowca potrafi przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem, co może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

W akcji łącznie wzięło udział 321 policjantów, którzy podczas akcji skontrolowali 1790 pojazdów. Funkcjonariusze ujawnili łącznie 875 naruszeń przepisów ruchu drogowego, z czego 225 wykroczeń dotyczyło korzystania podczas jazdy przez kierujących z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze!

 

Podsumowanie akcji "Telefon" w powiecie mogileńskim

Podsumowanie akcji "Telefon" w powiecie świeckim

Podsumowanie akcji "Telefon" w powiecie

Powrót na górę strony